новини за 2022


круглий стіл до Дня Гідності та Свободи

21 листопада 2022 року в Державному архіві Хмельницької області відбувся круглий стіл до Дня Гідності та Свободи.

Круглий стіл організовано з метою вшанування патріотизму та мужності громадян, які у 2004 та 2013 роках стали на захист демократичних цінностей і європейського вибору нашого народу.

Учасниками заходу були викладачі та студенти Хмельницької Гуманітарно-педагогічної академії.

Під час заходу піднімалися питання: незалежності та територіальної цілісності, волі, соборності, патріотизму, гідності України та українців, пам’ятних подій та визначних здобутків українського народу у цій боротьбі.

В рамках заходу презентовано виставку «Україна. Війна в Європі» та проведено оглядову екскурсію архівосховищами Держархіву області, де студенти отримали можливість ознайомитись із складом та змістом архівних фондів.

Наразі Україна знову бореться за свою свободу та незалежність тому – це свято є дуже на часі.

Віримо в нашу швидку перемогу та мирне небо над головою!!!

Ми сильні, а сила наша в єдності💙💛

✅Довідково. День Гідності та Свободи — свято в Україні, що святкується щороку 21 листопада на честь двох революцій: Помаранчевої революції (22 листопада 2004 року) та Революції Гідності (акція студентів та громадських активістів розпочалася 21 листопада 2013 року).

 

 

 

2022-11-21

Відновив роботу читальний зал у державному архіві Хмельницької області

 
2022-11-16

підбили підсумки проведення Огляду-конкурсу на краще забезпечення збереженості документів НАФ та стану діловодства в органах виконавчої влади та місцевого самоврядування в області

📢📢📢Сьогодні, 16 листопада 2022 року архівісти області підбили підсумки проведення 📍Огляду-конкурсу на краще забезпечення збереженості документів Національного архівного фонду та стану діловодства в органах виконавчої влади та місцевого самоврядування в області, 📍який відбувався протягом 2020-2022 років.

❗Огляд − єдиний в Україні проєкт започаткований Державним архівом Хмельницької області у 2014 року задля покращення умов збереження документів Національного архівного фонду, з кадрових питань (особового складу) та стану діловодства в окремих галузях області, а саме: в культурній, релігійній, туристичній, охороні здоров’я, освіті, органах виконавчої влади та місцевого самоврядування в області.

Переможців Огляду привітали заступник голови Хмельницької обласної військової адміністрації Володимир Юр’єв та заступник керівника виконавчого апарату Хмельницької обласної ради Тетяна Зеленко.

✅За результатами проведення Огляду-конкурсу колективи та спеціалісти органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування Хмельницької області будуть відзначені грамотами та подяками Державного архіву Хмельницької області до Дня працівників архівних установ 24 грудня 2022 року.

 

 

2022-11-16

квест ,,З історії Хмельниччини”

Сьогодні в Державному архіві Хмельницької області відбувся квест для учнів 11 класу Гімназії №2 м.Хмельницький на тему ,,З історії Хмельниччини”.

У ході заходу архівісти області ознайомили старшокласників з роботою Держархіву області та виставковими експонатами. Показали, як здійснюються консерваційно-реставраційні роботи. Після чого учні отримали можливість попрактикуватись у підшиванні справ.

Далі учасникам квесту було підготовлено список актуальних запитань з історії утворення Хмельницької області, за результатами відповідей переможці отримали доступ до архівосховища, де мали віднайти за ярликом фонду копії документів.

І на завершення заступник начальника відділу забезпечення збереженості документів Ірина Гаврищук провела екскурсію в архівосховищі Архіву, де ознайомила юних дослідників із фондами Держархіву області.

✅Довідково. Перемогла команда ,,Пес Патрон”. Команда переможців була нагороджена Подякою Державного архіву Хмельницької області.

 

2022-10-20

навчальний семінар для працівників Управління Державної служби якості освіти у Хмельницькій області

Сьогодні, 07 жовтня 2022 року Державним архівом області проведено навчальний семінар для працівників Управління Державної служби якості освіти у Хмельницькій області та підпорядкованих структурних підрозділів.

❗У ході заходу Катерина Бурдуваліс, директор Держархіву області розповіла про нормативно-правове, науково-методичне та інформаційне забезпечення діловодства та архівної справи в Управлінні Державної служби якості освіти у Хмельницькій області та підпорядкованих структурних підрозділах.

❗Марія Коваленко, заступник директора-начальник відділу організаційно-аналітичної роботи донесла інформацію про порядок роботи з електронними документами у діловодстві та їх підготовка до передавання на архівне зберігання.

❗Валентина Рага, начальник відділу формування НАФ та діловодства ознайомила із проблемними питаннями щодо формування документів постійного зберігання та з кадрових питань (особового складу) структурних підрозділів. Окрім того, провела майстер клас щодо формування та підшивання справ.

 

2022-10-07

Держархів Хмельниччини оцифровує документи

 
2022-09-12

Робота Держархіву Хмельниччини в умовах війни

Телеканал Перший Подільський

 
 
"З перших уст": Робота Держархіву Хмельниччини в умовах війни
 
 
Завдяки тісній співпраці Державного архіву Хмельниччини з американською корпорацією FamilySearch International в області розпочали надважливу справу – оцифровування документів. Як триває цей процес та як загалом працює установа в умовах війни, розповість гостя студії:
 
Катерина Бурдуваліс – директорка Державного архіву Хмельницької області.
2022-09-12

ЧИТАЛЬНИЙ ЗАЛ ДЕРЖАВНОГО АРХІВУ ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ ВІДНОВЛЮЄ СВОЮ РОБОТУ!

📢📢📢Шановні користувачі та дослідники архіву!
12 вересня 2022 року відновлює свою роботу читальний зал Державного архіву Хмельницькоїобласті за адресою: вул. Грушевського, 99, (корпус №1), 2-й поверх.
З метою належного забезпечення прав користувачів, зокрема їх доступу до документів Національного архівного фонду, що зберігаються у Державному архіві області, на період воєнного стану в Україні та карантинних обмежень здійснюється попередня реєстрація відвідувачів за телефоном: 093 700 54 49.
Нагадуємо, що режим роботи читального залу Держархіву області залишився незмінним: понеділок – четвер (з 9:00 по 17:00), без обідньої перерви.
✅Довідково. Обов’язковою умовою безпосередньої роботи у читальному залі Держархіву області є наявність у користувачів відповідних засобів індивідуального захисту: респіратора або захисної маски.
 
2022-09-06

День Незалежності України

Цьогоріч День Незалежності України має для нас особливе значення. В умовах повномаштабної війни українці дають відсіч російським загарбникам, вражаючи світ незламністю та силою духу.

В Державному архіві Хмельницької області зберігається відеосюжет зі святкування 10-ї річниці Незалежності України у Хмельницькій області. Пропонуємо згадати етапи становлення Незалежності України https://www.facebook.com/dahmo.gov.ua/videos/3149990288589299 

#Україна #деньнезалежностіукраїни

 

2022-08-24

Архіви України не надають інформацію росіянам та білорусам

Архіви України не надають інформацію росіянам та білорусам
 
 
2022-06-06

захід з нагоди Міжнародного дня захисту дітей

02 червня 2022 року з нагоди Міжнародного дня захисту дітей Державним архівом Хмельницької області спільно з Хмельницькою обласною військовою адміністрацією організована тематична зустріч ,,Жага до волі”, яка проходила у кінотеатрі WoodMall Cinema

У заході взяли участь: заступник голови Хмельницької обласної військової адміністрації Володимир Юр’єв, керівники структурних підрозділів ОВА, члени обласної кінокомісії, директори вишів, активна молодь, громадськість, ЗМІ.

В рамках зустрічі присутні ознайомились із онлайн-виставкою архівних документів, які зберігаються у фондах Державного архіву Хмельницької області, а також переглянули повнометражну документальну стрічку режисерів Ваад аль-Катеб і Едварда Воттса ,,For Sama”.

У ній розповідається про епічну подорож жіночого досвіду війни.

Під час виступу заступника голови Хмельницької обласної військової адміністрації Володимира Юр’єва всіх загиблих діток було вшановано хвилиною мовчання.

 

 

2022-06-02

участь у презентації партнерського майданчика міжнародної допомоги

Директорка Державного архіву Хмельницької області Катерина Бурдуваліс взяла участь у презентації партнерського майданчика міжнародної допомоги при Хмельницькій обласній військовій адміністрації.

Майданчик має стати комунікаційною платформою для всіх, хто прагне допомагати Хмельниччині, та всіх, хто сам потребує допомоги.

Під час заходу учасникам розповіли про здобутий досвід, механізми та принципи залучення та розподілу допомоги для регіону. Зокрема присутніх ознайомили із результатами роботи гуманітарного штабу та колцентру, Освітнього хабу Хмельниччини, а також презентували приклади успішної співпраці з міжнародними місцевими донорами та розповіли про нагальні потреби області і проєкти, реалізація яких є для мешканців Хмельниччини дуже важливою. Про свою діяльність та досвід співпраці з ОВА та іншими органами влади розповіли представники БФ «Захисти Хмельниччину», Агенції регіонального розвитку Хмельницької області, Об'єднання волонтерів "Захист".

 

 

2022-06-02

Державний архів Хмельницької області збільшує темпи оцифрування архівних документів

Державний архів Хмельницької області збільшує темпи оцифрування архівних документів.

Завдяки подарованому сканеру від Ukrainische Orthodoxe Kirchengemeinde e.V. та Pilecki-Institut стаємо на крок ближче до основної мети - створення фонду користування в цифровій формі.

Не зважаючи на війну, в Державному архіві Хмельницької області продовжується оцифрування 🖨️та оприлюднення 💻документів Національного архівного фонду України. Проводиться робота щодо забезпечення віддаленого доступу до цифрових копій архівних документів, інформація яких користується найбільшим попитом серед користувачів та дослідників.

 

 

2022-06-01

Державний архів Хмельницької області розширює перелік сучасних засобів, які застосовуються у ремонтно-реставраційних роботах

Державний архів Хмельницької області розширює перелік сучасних засобів, які застосовуються у ремонтно-реставраційних роботах📜. Так, днями в рамках благодійної допомоги 📦від Ukrainische Orthodoxe Kirchengemeinde e.V. та Pilecki-Institut , архів отримав клейову стрічку FILMOPLAST R (японський папір) 🧻для склеювання пошкоджених аркушів архівних документів.

Цей продукт призначений для швидкої консервації та ремонту документів, зберігає паперовий характер оригіналу та можливість прочитання тексту, оскільки його основа - прозорий, довговолокнистий, безкислотний папір, який не змінює кольору документів.

Клейову стрічку планується застосовувати насамперед для реставрації документів, що постраждали внаслідок пожежі у Кам’янець-Подільському міському архіві в 2003 році, та інших особливо цінних документів.

 

 

2022-05-31

нові документи до фонду особового походження Миколи Федунця та Олександри Ванжули

Державним архівом Хмельницької області прийнято нові документи до фонду особового походження Миколи Федунця та Олександри Ванжули.

Невдовзі буде проведено їх опрацювання та експертизу цінності.

Перше надходження документів було у 2002 році. Це - рукописи поетичних творів, рецензії на твори О. Ванжули, вирізки з газет з опублікованими віршами та статтями, збірки поезій, фотографії.

✅Довідково. Фонд Ф.Р-6387, Федунець М.Ф. та Ванжула О.С. (8 од.зб., 1961–1999 рр.)

Федунець Микола Федорович, письменник, народився 1 січня 1944 року в с. Сушівці Білогірського району Хмельницької області. Закінчив Київський держуніверситет ім. Т. Шевченка. Працював у редакціях Білогірської районної та Хмельницької обласної газет. З 1986 р. – голова обласного відділення Спілки письменників України.

Дружина, Ванжула Олександра Семенівна, поетеса, народилася 2 травня 1938 р. в с. Велика Стадниця Вінницького району Вінницької області. Виховувалась у дитячому будинку. Навчалася в Одеському технікумі харчової промисловості, Московському технологічному інституті. Тривалий час проживала за межами України. З 1980 р. проживає у м. Хмельницькому. Працювала в облхарчопромі, центрі науково-технічної інформації, обласній бібліотеці для юнацтва, обласному відділенні Спілки письменників України.

Поети, літературознавці. Автори ряду поетичних книг, публікацій у колективних виданнях та періодиці. Окремі вірші О. Ванжули покладені на музику.

 

 

2022-05-30

Архівісти Хмельниччини отримали благодійну допомогу

Архівісти Хмельниччини отримали благодійну допомогу від Ukrainische Orthodoxe Kirchengemeinde e.V. та Pilecki-Institut

Насправді - це дуже велика підтримка для Державного архіву Хмельницької області. Завдяки їй ми зможемо відреставрувати частину документів та пришвидшити темпи оцифрування.

❗❗❗Ми щиро вдячні колегам із Берліну за підтримку у нелегкий для нас час!

 

 

2022-05-30

тематична зустріч

Сьогодні в Державному архіві Хмельницької області відбулася тематична зустріч з працівниками Департаменту освіти науки, молоді та спорту Хмельницької обласної державної адміністрації.

✅Учасники навчального семінару обговорили такі теми:

📍1. Нормативно-правове, науково-методичне та інформаційне забезпечення діловодства та архівної справи у Департаменті освіти науки, молоді та спорту Хмельницької обласної державної адміністрації.

📍2. Порядок роботи з електронними документами у діловодстві та їх підготовка до передавання на архівне зберігання.

📍3.Вимоги до умов зберігання документів в архівосховищі.

📍4. Номенклатура справ ― етапи її створення та подання на розгляд ЕПК. Проблемні питання щодо формування документів постійного зберігання та з кадрових питань (особового складу).

📍5. Впорядкування документів у справи, їх підшивання, складання та оформлення описів справ. Практичні заняття.

Завершенням заходу була екскурсія архівосховищами Держархіву області.

✅Для підпорядкованих структурних підрозділів Департаменту захід проходив в онлайн-форматі (41 учасник).

 

2022-05-25

семінар для працівників Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова

24 травня 2022 року Держархівом області проведено семінар для працівників Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова на тему: ,,Нормативно-правове, науково-методичне та інформаційне забезпечення діловодства та архівної справи”.

✅Слухачі мали можливість ознайомитися з такими питаннями:

📍- номенклатура справ ― етапи її створення та подання на розгляд ЕПК;

📍- проблемні питання щодо формування документів постійного зберігання та з кадрових питань (особового складу);

📍- впорядкування документів постійного зберігання з кадрових питань (особового складу);

📍- складання та оформлення описів справ.

Захід проходив в онлайн-форматі. Тому усі бажаючі мали можливість долучитися.

 

 
2022-05-24

робоча зустріч

24 травня 2022 року відбулася робоча зустріч директорки Державного архіву Хмельницької області Катерини Бурдуваліс із в.о. директора Комунального закладу культури "Малієвецький обласний історико-культурний музей" Анастасією Донець.

❗За результатами зустрічі планується плідна співпраця, зокрема, з питань відродження історичних та архітектурних пам’яток, їх наповнення архівними документами з фондів Державного архіву Хмельницької області та популяризація Хмельниччини в цілому.

✅Невдовзі очікуйте цікавих проєктів.

 

2022-05-24

зустрічі з кориспондентами телеканалу TVP3 Rzeszów

23 травня 2022 року відбулася зустріч директорки Державного архіву Хмельницької області Катерини Бурдуваліс із кориспондентами телеканалу TVP3 Rzeszów

У рамках зустрічі начальник відділу публікаційної та науково-видавничої роботи Державного архіву Хмельницької області Юрій Олійник надав коментар щодо депортації польського населення з Хмельницької області в 30 роках ХХ ст. та провів паралелі із сьогоденням, зокрема, примусовим виселенням ураїнців з тимчасово окупованих територій до росії.

❗Дякуємо, репортеру телеканалу TVP3 Rzeszów Юрію Совві та журналістці Наталії Совві за правдиве висвітлення історії. Сподіваємося на подальшу співпрацю.

 

 

2022-05-23

семінар – практикум для працівників ГУ Національної соціальної сервісної служби у Хмельницькій області

20 травня 2022 року у рамках виконання п. 7.2. розділу VII розпорядження голови Хмельницької облдержадміністрації від 30.12.2021 № 913/2021-р «Про план роботи обласної державної адміністрації на 2022 рік» та відповідно до плану роботи Державного архіву Хмельницької області проведено семінар – практикум для працівників ГУ Національної соціальної сервісної служби у Хмельницькій області питань діловодства та архівної справи.

Директор Державного архіву Хмельницької області Катерина Бурдуваліс висвітлила відео-презентацію Нормативно-правове, науково-методичне та інформаційне забезпечення діловодства та архівної справи у Головному управлінні Національної соціальної сервісної служби у Хмельницькій області.

Фахівці Держархіву області Валентина Рага та Наталія Ткаченко надали методично-практичну допомогу з питань: Номенклатура справ ― етапи її створення та подання на розгляд ЕПК; проблемні питання щодо формування документів постійного зберігання та з кадрових питань (особового складу); впорядкування документів постійного зберігання, з кадрових питань (особового складу); складання та оформлення описів справ. 

На завершення заступник директора архіву – начальник відділу забезпечення збереженості документів Олександр Войтович ознайомив з умовами зберігання документів та провів екскурсію архівосховищами Держархіву області.

✅У заході взяли участь: т.в.о. начальника Головного управління Лариса Гуріна; головний спеціаліст сектору здійснення державного контролю за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки Алла Наральник;  головний спеціаліст сектору здійснення державного контролю за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки Людмила Демченко; завідувач сектору здійснення державного контролю за дотриманням прав дітей Тетяна Хуторян; головний спеціаліст сектору здійснення державного контролю за дотриманням прав дітей Тетяна Скарженюк; головний спеціаліст-бухгалтер Валентин Надопта;  головний спеціаліст-юрисконсульт Денис  Богуцький; головний спеціаліст по роботі з персоналом Леся Данилюк.

 

2022-05-20

З Україною в серці

З Україною в серці💙💛

 

2022-05-19

захід до Дня памяті жертв геноциду кримськотатарського народу

18 травня 2022 року у День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу відбувся захід організований Державним архівом Хмельницької області спільно з Хмельницькою обласною військовою адміністрацією. Захід проходив у кінотеатрі WoodMall Cinema. Основна його мета - вшанування пам’яті жертв депортації кримських татар.

У заході взяли участь: керівники структурних підрозділів ОВА, члени обласної кінокомісії, директори  вишів, представники кримськотатарського народу, активна молодь, громадськість, ЗМІ.

Директорка Держархіву області  Катерина Бурдуваліс виступила з вітальним словом та коротко розповіла про боротьбу кримськотатарського народу за свою свободу.

Далі виступив начальник відділу публікаційної та науково-видавничої роботи Юрій Олійник.

Після чого всіх  жертв геноциду кримськотатарського народу було вшановано хвилиною мовчання.

✅В рамках заходу учасники переглянули кінострічку режисера Наріма АЛІЄВА ,,Додому”.

Це - український драматичний фільм 2019 року, повнометражний режисерський дебют Нарімана Алієва з Ахтемом Сеітаблаєвим у головній ролі.

Світова прем'єра стрічки відбулася 22 травня 2019 року на 72-му Каннському міжнародному кінофестивалі, де вона брала участь в конкурсній програмі ,,Особливий погляд”.

23 серпня 2019 року Український оскарівський комітет обрав драму Нарімана Алієва ,,Додому” національним претендентом від України на премію ,,Оскар” за найкращий фільм іноземною мовою.

Займає 59-60-у позицію у списку 100 найкращих фільмів в історії українського кіно.

,,Додому”  вартий перегляду.

 

 

 

2022-05-18

ТРАГЕДІЯ НЕЗНИЩЕНОЇ ДОЛІ

День пам'яті жертв політичних репресій — щорічний національний пам'ятний день в Україні, що припадає на третю неділю травня. Вшановується, згідно з Указом Президента від 21 травня 2007 року. З метою увіковічення пам'яті жертв політичних репресій комуністичного режиму Державним архівом Хмельницької області підготовлено онлайн-виставку архівних документів ,,ТРАГЕДІЯ НЕЗНИЩЕНОЇ ДОЛІ”.

Виставка доступна за посиланням: https://dahmo.gov.ua/viev_pid_cat.php?pid_cat=84

✅Довідково. У розбудові  української держави одним із важливих завдань є формування національної свідомості та відновлення історичної пам`яті, шляхом оприлюднення трагічних сторінок українського народу, однією з яких є політичні репресії.

Кількість жертв політичних репресій в Україні неможливо підрахувати. Десятки тисяч людей було розстріляно, сотні тисяч пройшли в’язниці, заслання, табори.

Через репресії пройшли усі верстви українського населення: від наукової та творчої інтелігенції до селян. Наслідком комуністичного терору 1930-х років в Україні стало знищення політичної, мистецької та наукової еліти, руйнування традиційних ціннісних орієнтацій, денаціоналізація.

У вирі репресій опинилися педагоги – носії знань, захисники національної культури. Жертвами репресій стали представники різних категорій освітян: завідуючі та представники  відділів освіти, директори шкіл, учителі, викладачі вузів і технікумів, вихователі дошкільних закладів.

Ми хочемо познайомити Вас лише з  кількома долями  із кола репресованих педагогів-подолян.

 

Онлайн-виставка до Дня памяті жертв політичних репресій!!!

 

DAHMO.GOV.UA
Онлайн-виставка до Дня памяті жертв політичних репресій!!!
Онлайн-виставка до Дня памяті жертв політичних репресій!!!
 
2022-05-17

семінар-практикум ,,Нормативно-правове, науково-методичне та інформаційне забезпечення діловодства та архівної справи

Сьогодні в Державному архіві Хмельницької області відбувся семінар-практикум ,,Нормативно-правове, науково-методичне та інформаційне забезпечення діловодства та архівної справи у Департаменті природних ресурсів та екології Хмельницької обласної державної адміністрації”.

✅Учасники навчального семінару обговорили такі теми:

📍1. Нормативно-правове, науково-методичне та інформаційне забезпечення діловодства та архівної справи у Департаменті природних ресурсів та екології Хмельницької обласної державної адміністрації .

📍2. Порядок роботи з електронними документами у діловодстві та їх підготовка до передавання на архівне зберігання.

📍3. Номенклатура справ ― етапи її створення та подання на розгляд ЕПК. Проблемні питання щодо формування документів постійного зберігання та з кадрових питань (особового складу).

📍4. Впорядкування документів постійного зберігання, з кадрових питань (особового складу), складання та оформлення описів справ.  Практичні заняття.

Завершенням заходу була екскурсія архівосховищами Держархіву області.

 

2022-05-17

ЕПК 13.05.2022

Сьогодні у Держархіві області відбулося чергове засідання Експертно-перевірної комісії.

Відповідно до плану роботи на 2022 рік, розглянуто такі питання:

🖍️Про підготовку семінару–практикуму з питань діловодства та архівної справи в Головному управлінні Національної соціальної сервісної служби у Хмельницькій області.

🖍️Про підготовку тематичної зустрічі з питань діловодства та архівної справи в Департаменті освіти, науки, молоді та спорту Хмельницької обласної державної адміністрації у ІІ кварталі 2022 року.

🖍️Про підготовку семінару з питань діловодства та архівної справи в Університеті управління і права імені Леоніда Юзькова у ІІ кварталі 2022 року.

🖍️Звіт голови ЕК та відповідального за архівний підрозділ Департаменту природних ресурсів та екології Хмельницької облдержадміністрації про стан впорядкування документів та організації діловодства.

🖍️Звіт відповідального за архівний підрозділ «МАУП» про стан впорядкування документів та організації діловодства в закладі.

🖍️Звіт відповідального за архівний підрозділ Територіального управління Державної судової адміністрації України в Хмельницькій області про стан впорядкування (перенесено з лютневого засідання).

🖍️Звіт начальника архівного відділу Хмельницької райдержадміністрації про стан впорядкування та приймання на державне зберігання документів у віддаленому архівному підрозділі Хмельницької райдержадміністрації (м. Деражня).

🖍️Звіт голови ЕК та відповідального за архівний підрозділ Департаменту інформаційної діяльності культури, національностей та релігій Хмельницької облдержадміністрації про стан впорядкування документів ліквідованих управлінь.

У заході взяли участь: головний спеціаліст по роботі з персоналом Леся ДАНИЛЮК та головний спеціаліст - юрисконсульт Денис БОГУЦЬКИЙ Головного управління Національної соціальної сервісної служби у Хмельницькій області; начальник відділу з питань публічних закупівель, інвестиційних проєктів, роботи з кадрами та документообігу управління фінансового забезпечення та управління персоналом Катерина ДАНИЛЮК та головний спеціаліст відділу фізичної культури та спорту Наталія БЛАЖКОВА Департаменту освіти, науки, молоді та спорту Хмельницької обласної державної адміністрації; перший проректор Ірина КОВТУН та завідувач архівного підрозділу Наталія ЯРІНА Університету управління і права імені Леоніда Юзькова; головний спеціаліст з питань персоналу та організаційно-правової роботи Департаменту природних ресурсів та екології Хмельницької облдержадміністрації Анна ПОЛАГІВ; інспектор з кадрів Хмельницького інституту імені Блаженнішого Володимира, Митрополита Київського і всієї України ПАТ «Вищий навчальний заклад «МАУП» Жанна КІЛІВНІК; провідний спеціаліст по роботі зі зверненнями та доступу до публічної інформації Територіального управління Державної судової адміністрації України в Хмельницькій області Оксана ДОВГАНЬ; начальник архівного відділу Хмельницької райдержадміністрації Галина ЗАГОРОДНЯ та головний спеціаліст архівного відділу Хмельницької райдержадміністрації віддалене робоче місце м. Деражня Наталія КИРИЛЮК; головний спеціаліст відділу національностей і релігії Департаменту інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій Хмельницької облдержадміністрації Вікторія ГАВРИЛЮК.

✅Учасники заходу домовилися про проведення семінарів у ІІ кварталі 2022 року та надання методично-практичної допомоги на базі їхніх установ з питань діловодства та архівної справи.

 

2022-05-13

ЕПК 12.05.2022

12 травня 2022 року відбулося виїзне засідання експертно-перевірної комісії Державного архіву Хмельницької області.

✅На порядок денний виносилися такі питання:

📍📍1. ,,Виїзне засідання ЕПК на базі архівного відділу Шепетівської райдержадміністрації”.

📍1.1. ,,Про роботу ЕК архівного відділу Шепетівської райдержадміністрації”.

📍1.2. „Про стан впорядкування та приймання на державне зберігання документів до архівного відділу Шепетівської райдержадміністрації”.

📍1.3. „Розгляд документів, поданих до ЕПК від установ, організацій, підприємств у Шепетівському районі”.

Захід відбувався у форматі відеозустрічі на платформі ZOOM.

 

 

 

 

 

2022-05-12

Нова книга до

!!! Щиро радіємо ще одному подарунковому виданню від 8-го Окремого полку Спеціального призначення.

Це - ,,Точка відліку Схід-Київ” за авторством Юрія Величка та Ганни Терянік.

Ця книга поповнить ,,Колекцію подарункових видань Державного архіву Хмельницької області".

Нині видання дуже актуальне, перекладене англійською мовою та цікаве своїми ілюстраціями.

Разом до перемоги!!!

#колекція_подарункових_видань_ДАХмО #новакнига #книгауподарунок

 

 

 

2022-05-10

Презентація присвячена Дню матері

З Днем матері, любі жінки! 💐💐💐 
 
Бажаємо, щоб кожна мати почула сьогодні слова кохання та подяки. Хай серце кожної з вас буде зігріте ніжністю рідних дітей. Хай ваші душі ніколи не знають тривог та переживань. Бажаємо вам здоров’я та твердої впевненості у щасливому майбутньому ваших дітей.
 
Перемоги нам 🇺🇦 усім і мирного неба 🌫️ над головою!
 
2022-05-08

Захід до Дня матері!

6 травня 2022 року з нагоди Дня матері (відзначається щорічно у другу неділю травня) у кінотеатрі WoodMall Cinema відбувся захід, організований Державним архівом Хмельницької області та Департаментом інформаційної діяльності,культури, національностей та релігій обласної військової адміністрації (ОВА).

Героїнями заходу були жінки-матері Хмельниччини, які нині роблять все від них можливе, аби пришвидшити нашу перемогу у війні. Зокрема, заступник начальника відділу по роботі з персоналом територіального управління Служби судової охорони у Хмельницькій області Лілія КОРОЛЬ, начальник клубу однієї з військових частин міста Хмельницького Інна МУРАВСЬКА, фахівець з міжнародних відносин Головного управління ДСНС України у Хмельницькій області Ірина ДРЮКОВА, адвокат, член кінокомісії, очільник благодійної організації ,,Захисти Хмельниччину” Олена ПОЛЯНСЬКА.

Окрім того, до заходу долучилися представники ОВА, вишів та інших установ та  організацій Хмельницької області.

Заступник директора Департаменту інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій Костянтин Дєтковський коротко розповів історію святкування Дня матері.

Далі кожна берегиня сімейного вогнища поділилася своєю історією життя, розповіла про своїх діток та побажала найшвидшої перемоги нашій квітучій Україні.

Після виступів учасники заходу вшанували жертв  війни хвилиною мовчання.

❗❗❗Довідково. В Україні День матері вперше влаштував Союз українок Канади у 1928 році. Наступного року це свято відзначалося вже й у Львові, ініціаторкою була Олена Киселівська. Також, 1929 року ,,Союз українок” зініціював упровадження цього свята на Тернопільщині. Відомі українські організації влаштовували концерти, конференції, фестивалі по всій Східній Галичині. Відтоді, День Матері відзначали дуже широко.

У 1939 свято заборонила радянська влада, але у 1990 році, завдяки зусиллям громадських організацій, зокрема Союзу українок, свято День матері повернулося в Україну.

За часів незалежної України свято встановлено «…на підтримку ініціативи Державного комітету України у справах сім'ї та молоді, міжнародної організації „Жіноча громада“, Спілки жінок України, громадської організації „Союз українок“…» згідно з Указом Президента України «Про День матері» від 10 травня 1999 року № 489/99.

 

 

2022-05-06

засідання колегії Державного архіву Хмельницької області

5 травня 2022 року відбулося чергове засідання колегії Державного архіву Хмельницької області з порядком денним:

📍,,Про стан виконання законодавства про Національний архівний фонд та архівні установи в архівних установах новоствореного Кам’янець-Подільського району”.

📍,,Про стан виконання законодавства про Національний архівний фонд та архівні установи в архівних установах новоствореного Шепетівського району”.

📍,,Про роботу відділу забезпечення збереженості документів Державного архіву Хмельницької області”.

📍,,Про стан виконання антикорупційного законодавства в Державному архіві Хмельницької області”.

 

 

2022-05-05

У ДАХмО нова подарункова книга - Камянець-Подільська міська організація ветеранів 35 років

Днями Державний архів Хмельницької області поповнив свою колекцію подарункових видань ще однією 📖книгою ,,Кам'янець-Подільська міська організація ветеранів 35 років”.

Презентувала видання ексзаступниця Держархіву області Світлана Михайлова.

Історично-презентаційне видання, присвячене 35-річчю заснуванню Кам'янець-Подільської міської організації ветеранів.

На сторінках ювілейної книги висвітлено історію створення і розвитку Кам'янець-Подільської міської організації ветеранів, її структуру та напрями роботи. Описано роботу первинних організацій ветеранів, яких у складі Кам'янець-Подільської міської організації ветеранів більше тридцяти.

Важлива частина видання – життєписи активістів ветеранського руху, які є гордістюветеранської організації та Подільського краю.

Книга підготовлена до друку редакційною колегією, до складу якої увійшли: професор, заслужений працівник освіти України А.В. Рудь; письменник, заслужений журналіст України М.І. Красуцький; заступник голови ради ветеранів, заслужений працівник соціальної сфери України Н.К. Підскоцька, журналіст, власний кореспондент обласної газети ,,Подільські вісті” В.Г. Добровольський; заступник голови ради ветеранів, полковник В.М. Перевознюк; голова інформаційно-видавничої комісії, полковник А.О. Бернадін.

#колекція_подарункових_видань_ДАХмО #новакнига #книгауподарунок

 

 

2022-05-05

Презентація монографії «Традиційний одяг українців Поділля» за авторством Лілії Іваневич

Сьогодні у Держархіві області відбулася презентація монографії «Традиційний одяг українців Поділля» за авторством Лілії Іваневич.
 
Книга про особливості одягу подолян другої половини ХІХ – початок ХХ ст.: історія, класифікація, конструктивно-художні та регіонально-локальні особливості. Днями ця книга була презентована в рамках XVІ Обласного форуму «Книжкова весна на Хмельниччині» (до Всесвітнього дня книги та авторського права) у Хмельницькій обласній універсальній науковій бібліотеці.
 
Пані Лілія є докторкою історичних наук. Нещодавно у Інституті мистетствознавства фолькльористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України, захистила докторську дисертацію з напрямку етнології.
 
Співпраця Держархіву області з пані Лілією триває протягом багатьох років. Вона є дослідницею Державного архіву області.
 
Спільно з Лілією Анатолівною у 2016 році було опубліковано науково-археографічне видання ,,Кость Широцький” у матеріалах із фондів Державного архіву Хмельницької області та Хмельницького обласного краєзнавчого музею.
 
 
 
2022-04-26

Державний архів Хмельницької області отримав диплом обласного читацького рейтингу ,,Краща книга Хмельниччини – 2021”

Державний архів Хмельницької області отримав диплом обласного читацького рейтингу ,,Краща книга Хмельниччини – 2021” у номінації ,,Довідкове видання” за часопис ,,Подільська старовина. № 1 (7) 2021”.
 
Нагороду було присвоєно за підсумками XVI обласного форуму “Книжкова весна на Хмельниччині”, приуроченого до Всесвітнього дня книги та авторського права.
 
Державний архів Хмельницької області, в особі директорки Катерини Бурдуваліс висловлює окрему вдячність директорці Хмельницька обласна універсальна наукова бібліотека Катерині Чабан та директорці @Департамент інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій Хмельницької ОВА Інні Михайловій за співпрацю та запрошення на форуми такого рівня.
 
 
 
2022-04-22

Святкуємо Великодні свята разом з колегами Державного архіву Донецької області

Святкуємо Великодні свята разом з колегами Державного архіву Донецької області.
 
Віримо в нашу швидку перемогу та мирне небо над головою!!!
Ми сильні, а сила наша в єдності💙💛
 
 
2022-04-21

Виставка до Міжнародного дня памяток і визначних місць та Дня памяток історії та культури України

Міжнародний день пам'яток і визначних місць відзначається світовою громадськістю щорічно 18 квітня. Рішення про відзначення було прийнято Генеральною Асамблеєю ЮНЕСКО у 1983 році. Метою свята є залучення світової культури, громадськості до вирішення складних проблем збереження і відтворення пам'яток історії та культури, історичного середовища в сучасних умовах технологічного розвитку, військової, загрози, забруднення навколишнього природнього середовища.
 
В Україні цей день має назву „День пам’яток історії та культури” і встановлений, відповідно до Указу Президента України від 23 серпня 1999 року № 1062/99, на підтримку ініціативи вчених, архітекторів, реставраторів, працівників державних органів охорони пам'яток історії та культури.
 
Невід’ємною частиною великої української культури є Хмельниччина. На території області є чимало пам’яток мистецтва, історії, археології, архітектури і містобудування. Окрім того, Кам’янець-Подільський посідає третє місце в Україні (після Києва і Львова) за кількістю історико-культурних пам’яток.
 
Знищення під час військової агресії росії проти України української культурної спадщини стало черговим викликом для української нації щодо їх порятунку та збереження.
 
Пам’ятко-охоронна діяльність на території Хмельниччини відображена у фондах Державного архіву Хмельницької області.
 
 
 
 
ВИСТАВКА ДЕРЖАВНОГО АРХІВУ ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ ДО МІЖНАРОДНОГО ДНЯ ПАМЯТОК І ВИЗНАЧНИХ МІСЦЬ ТА ДНЯ ПАМЯТОК ІСТОРІЇ ТА КУЛЬТУРИ УКРАЇ
DAHMO.GOV.UA
ВИСТАВКА ДЕРЖАВНОГО АРХІВУ ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ ДО МІЖНАРОДНОГО ДНЯ ПАМЯТОК І ВИЗНАЧНИХ МІСЦЬ ТА ДНЯ ПАМЯТОК ІСТОРІЇ ТА КУЛЬТУРИ УКРАЇ
 
2022-04-18

Виставка до Дня працівників податкової та митної справи України

18 березня 2022 року відзначався День працівників податкової та митної справи України. З нагоди цього професійного свята працівники архіву підготували тематичну виставку. Окремі документи з історії митної справи надаємо в онлайн-доступ для ознайомлення користувачам з архівною інформацією. https://dahmo.gov.ua/viev_pid_cat.php?pid_cat=79
 
До Дня працівників податкової та митної справи України!
DAHMO.GOV.UA
До Дня працівників податкової та митної справи України!
До Дня працівників податкової та митної справи України!
 
2022-04-12

Марш матерів України

23 березня 2022 року архівістки області взяли участь у Марші матерів України.

Матері з дітьми з обласного центру та переселенці цим маршем та спільною молитвою вирішили продемонструвати свою підтримку державі під час війни.

Вони звернулися до матерів України, які втратили дітей зі словами підтримки та вірою в перемогу.

Окремо було й послання до матерів Росії з вимогою піднятись і зупинити війну, забрати своїх дітей, які нищать нашу націю.

 

2022-03-24

вітальна Грамота гетьмана України П. Скоропадського

Гордістю Державного архіву Хмельницької області є найцінніші документи, які мають статус „унікального“. Серед таких документів вітальна Грамота гетьмана України П. Скоропадського з нагоди заснування Кам’янець-Подільського державного українського університету, датована 20 жовтнем 1918 року.  Цей документ залишив помітний слід в процесі становлення української державності. Грамота зберігається у фонді Р-582, Кам’янець-Подільський державний український університет Держархіву області, включена до Державного реєстру національного культурного надбання.

Грамота має вигляд рукописного документу на цупкому папері шириною 27.5 см та висотою 61 см з елементами оздоблення у вигляді висячої печатки жовтого металу залитої сургучем коричнево-червоного кольору з відбитком у вигляді надпису «Державна печатка гетьмана України П.Скоропадського» діаметром 6,2 см. Верх грамоти оздоблений прямокутною заставкою, яка містить елементи рослинного орнаменту із зображенням в центрі малого герба з тризубом обрамленим в коло з короною у вигляді гетьманської шапки на фоні двох схрещених булав та розміщеним у стрічці надписом «1918» в його основі.

Вступ містить текст «Грамота Ясновельможного Пана Гетьмана Усієї України Українському Університету Подільському».

Основна частина складається з тексту:

«Грамотою цією нашою ознаменуймо всім тим, кому то це належить, і особливо Пану Міністру Освіти, Панам Ректору, Професорам і Студентам, що ми визнали за благо для всього люду українського утворити в місті Кам’янці-Подільському Український Державний Університет.

Призиваючи Боже благословеніє на це огнище Народньої Освіти, бажаємо, аби цей Університет, сприяючи широкому відродженню Нашої Національної Культури, виявив усі творчі сили багатого духом та здібностями Українського Народу».

Далі: «Дана Року 1918 від Р.Х. жовтня 20-го в стольному місті України Києві.

Гетьман Усієї України Павло Скоропадський».

Нижня частина грамоти завершується зображенням хреста з півмісяцем в основі та орнаментом з рослинних елементів, зафіксованим прізвищем очевидно художника Шершніна (нерозбірливо) в правій нижній частині кінцівки грамоти.

Текст грамоти виконаний тушшю коричневого кольору (виготовленої з рослинних компонентів). Внизу основного тексту підпис «Павло Скоропадський» виконаний чорнилами.

✅Довідково. У період Української Народної Республіки університет був опорою українського державотворення. Він забезпечував підготовку волосних інструкторів з формування місцевих органів влади, організовував читання лекцій для військовиків Армії Української Народної Республіки, місцевих робітників і ремісників з українознавства та політичних питань, а також курси для вчителів і духовенства, гімназію для дорослих. Тут перекладали на українську мову духовну літературу, цивільні та карні закони, укладали словники з історії української мови й правознавчої термінології. Професура (у т. ч. деякий час М. Грушевський) редагувала українські часописи: “Життя Поділля”, “Україна”, “Новий шлях”, брала участь у важливих заходах УНР.

#історіяУкраїни #Україна #Українськадержава #історіяУкраїнськоїдержавності #вітальнаГрамотагетьманаУкраїниПСкоропадського #всеукраїнабуде #славаукраїні #українапонадусе #славаЗСУ #stoprussia

 

 

 

 

2022-03-16

Законодавчі документи періоду національно-визвольних змагань українського народу 1917–1920 рр

Законодавчі документи періоду національно-визвольних змагань українського народу 1917–1920 рр. Ці документи відображають діяльність державних органів УНР та історію формування Української армії.

 

 

 

 

 

 

 

 

2022-03-15

З історії Української армї

Після Лютневої революції хвиля національного відродження охопила Російську імперію, в якій служило майже 4 мл українців. З ініціативи Українського військового клубу ім. Гетьмана Павла Полуботка розпочалася українізація військових частин. 1 травня 1917 р. в Києві оголосили про створення Першого українського козачого ім.. гетьмана Богдана Хмельницького полку – першої української частини, сформованої на добровільних засадах. Слідом за нею в містах України, в гарнізонах і фронтах стали виникати інші українські підрозділи. Процес творення українського війська продовжився в період Української держави Павла Скоропадського. Станом на грудень 1918 року військо Директорії налічувало близько 100 тис. бійців, переважно повстанців.                                                                        

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2022-03-14

З нагоди Шевченківських днів ще трішки мотивації від Великого Кобзаря

 

,,Світе тихий, краю милий

Моя Україно!

За що тебе сплюндровано.

За що, мамо гинеш?...

 

,,Наша дума, наша пісня

Не вмре, не загине…

От де, люде, наша слава,

Слава України!”

 

,,Свою Україну любіть

Любіть її… во врем’я люте,

В останю, тяжкую мінуту

За неї Господа моліть.”

 

,,Здається – кращого немає

нічого в Бога,

як Дніпро та наша

славная країна…”

 

,,Поховайте та вставайте,

Кайдани порвіте

І вражою злою кров’ю

Волю окропіте”

 

,,І на оновленій землі

Врага не буде, супостата.

А буде син, і буде мати,

І будуть люде на землі”

Шевченко – з нами!

Перемога за нами!

Слава Україні!

2022-03-10

День народження Великого Кобзаря ‒ Тараса Григоровича Шевченка

9 березня 2022 року, чотирнадцятий день війни. Сьогодні День народження Великого Кобзаря ‒ Тараса Григоровича Шевченка. Він був, наче провидцем, його вірші залишаються актуальними понад 200 років потому. Великий поет, ніби тут, поруч з нами, своїм словом боронить Україну.

,,Борітесь − поборете,

Вам Бог помагає!

За вас правда, за вас слава

І воля святая!”

 

,,Кохайтеся, чорнобриві,

Та не з москалями ,

Бо москалі — чужі люде,

Роблять лихо з вами."

 

,,Чи буде суд! Чи буде кара!

Царям, царятам на землі?

Чи буде правда меж людьми?

Повинна буть, бо сонце стане

І оскверненну землю спалить.”

 

💙💛Слава Україні! Слава ЗСУ! Слава Великому Кобзарю!

 

 

2022-03-09

Щодо збереження Української державності

Українці так, як і сьогодні, завжди боролися за збереження своєї державності та національної мови. Нині розглянемо це через історичну постать відомого українського діяча Григорія Степури, який був репресований радянською владою за свої проукраїнські погляди та дії.

7 листопада 1917 року до усіх адміністративних установ Поділля надійшов циркуляр Подільського губернського комісара Григорія Степури про необхідність організації співпраці органів влади та просвітніх товариств. А наприкінці місяця він розіслав циркуляр, в якому просив представників місцевих державних і громадських установ спілкуватися з ним державною мовою, тобто українською, а також — привчати до неї решту службовців. Тих, хто з якихось причин не знає української, Григорій Степура просив докласти зусиль, щоб вивчити її.

Також комісар висловлював побажання, щоб у всіх офіційних установах замість царських портретів, було встановлено портрети Шевченка, Грінченка, Куліша та героїв української історії.

✅Довідково. Степура Григорій Калістратович ‒ громадський діяч, член УЦР, адвокат. Губернський комісар Поділля доби Української центральної ради та Директорії.

Народився 1881 року у селі Жванець, що поблизу Кам'янця-Подільського.

Григорій Калістратович залишив помітний слід в революційній історії Поділля перший підняв прапор визвольної боротьби, в скрутних умовах війни та розрухи віддав всі свої сили Україні.

Основна заслуга Григорія Степури - проведення української політики та популяризація української мови. Він визнавав лише Центральну Раду та відчайдушно боровся із анархією, що захлиснула Україну.

З 9 листопада 1917 року Григорій Степура виконував обов'язки губернського комісара Поділля, а з 2  грудня 1917 року його затверджено Генеральним Секретаріатом на цій посаді.

 

 

 

2022-03-08

Українська історія

Українська історія неодноразово переписувалася російськими істориками, але архівні документи свідчать про інше. Зокрема, українська мова − це одвічна мова нашого Українського народу. Національні меншини на території України ніколи не зазнавали утисків та вільно спілкувалися та навчалися рідною мовою.

До прикладу політика лідерів Української революції була спрямована на консолідацію суспільства. Вони намагалися врахувати вимоги політичних партій та суспільні очікування. В цей період було надано статус українській мові, історії та культурі. Так, 1 січня 1919 року було ухвалено закон про державну мову в УНР.

 

 

2022-03-07

Українська державність очима Івана Огієнка

Найтяжчий сум — то сум за волю,

Коли криваво серце плаче,

Коли душа вмирає з болю,

І слово губиться гаряче.

 

,,Сьогодні, коли всі свідомі українські сили мусимо скупчити для здобуття щастя нашому Народові, мусять наші поети взяти в цьому найвидатнішу роль. Нехай власне вони вогненним своїм словом запалять нам народного духа, освітять нашу путь грядущу й повернуть народ до кращої долі”.

 

Ці рядки належить всесвітньо відомому українцю Івану Івановичу Огієнку (митрополиту Іларіону). Він повернув Україні вкрадену історію, дав змогу читати найголовнішу книгу життя – Євангеліє – рідною й зрозумілою мовою. Він належав до співзасновників Українського народного та Українського державного університетів у Києві, став фундатором та першим ректором Кам'янець-Подільського державного українського університету. Результати його діяльності вражаючі, хоча до певної міри, через об'єктивні причини і суб'єктивні фактори, не доведені до завершення.

 

Як міністр народної освіти УНР ухвалив для шкільного вжитку в усій Україні правила українського правопису, за яким мовою викладання в усіх школах України (початкових, середніх, вищих) мала стати українська мова, у школах національних меншин дозволялося користуватися рідною мовою, всі дипломи, свідоцтва та атестати мали видаватися виключно українською мовою, всі написи на бланках, штемпелях і печатках також мали бути замінені на українські.

 

Після від'їзду Директорії УНР з Кам'янця-Подільського в листопаді 1919 року, Іван Огієнко став головноуповноваженим уряду. Захоплення Кам'янця-Подільського більшовицькими військами (16 листопада 1920 року) змусило Огієнка емігрувати до Польщі.

 

Перебуваючи в еміграції Іван Огієнко заснував і редагував журнали „Рідна мова”, „Наша культура”, які сприяли популяризації української культури, виступали проти русифікаторської політики тогочасного керівництва Радянської України.

 

Митрополитом Іларіном було проголошено Акт об’єднання трьох українських автокефалій за кордоном.

 

Все своє свідоме життя Іван Огієнко рішуче засуджує політичне керівництво Союзу РСР з його „зматеріалізованою психологією”, утискування прав людини, зокрема свободи совісті, нищення пам'яток культури.

 

Довідково. Державний архів Хмельницької області зберігає інформацію про всесвітньо відомого українця. Зокрема, в архівних документах зберігається приватне листування та листування з державними та громадськими установами та організаціями.

 

 

2022-03-04

Мапа України Степана Рудницького за 1918 рік

Зануримось до витоків нашої історії та істинних кордонів нашої Величної України!!!

Після підписання Берестейського миру 1918 року було укладено й надруковано оглядову мапу України під назвою „Карта України”, яка відповідала умовам Берестейського мирного договору.

Мапа України Степана Рудницького за 1918 рік є унікальною по своїй суті. На ній нанесені кордони УНР станом на жовтень 1918 року. Тоді до української держави належали території Придністров’я, частина Білорусії –Берестейщина, Гомельщина. Територія України простягалась углиб Білорусії на 80-150 кілометрів, а також східна Слобожанщина (сучасна Курська і Воронежська області).

 

2022-03-03

Про Микиту Годованця

Актуально, як ніколи❗️❗️❗️

Журнал „Село” орган Кам’янець-Подільської губерніальної управи, що друкувався в роки Української революції 1917-1921 років публікував окрім різної інформації ‒ поезії, оповідання та дописи патріотично налаштованих поетів та письменників на підтримку української держави та армії.

В одному із номерів за 1918 рік надруковано поезію Микити Годованця „Нам потрібна перемога”. Дорогі українці! Ця перемога потрібна нам і сьогодні. Слава Україні!!! Героям Слава!!!

✔️Довідково. Микита Павлович Годованець український поет-байкар. Учителював (1919-1920 роках у Голосківській початковій школі), працював у редакціях газет «Червоний край» (Вінниця), «Радянська Волинь» (Житомир).

31 січня 1937 року Микиту Годованця було заарештовано і за постановою особливої наради при НКВС від 13 червня того ж року вислано на Колиму, де він пробув до 1947 року. Аж через десять років, 11 вересня 1957 року, дістав офіційну реабілітацію ‒ довідкою військового трибуналу Київського військового округу засвідчувалося, що постанову особливої наради від 13.07.1937 року "скасовано і справу припинено".

Після того оселившись у Кам'янці-Подільському, Микита Годованець віддався активній літературній роботі. Писав оригінальні байки, здійснював переклади і переспіви, вивчав досвід української класичної, російської, і загалом європейської байки, надавав практичну допомогу молодим байкарям, проводячи з ними в Кам'янці-Подільському творчі семінари. Помер 27 серпня 1974 року.

 

 

 

 

2022-03-02

Про отамана Якова Орла-Гальчевського

В історії становлення української державності важливе місце посідає повстанський рух проти радянського режиму на початку 20-х років ХХ ст. Ті події сильно перегукуються з тією ситуацію, в якій сьогодні опинилася Україна після збройного вторгнення Росії.

Потужний сплеск селянського повстанського руху відбувся після закінчення радянсько-польської війни та остаточного закріплення більшовиків на українських теренах.

Щоб придушити повстанство в Україні, Москва залучала регулярні війська Червоної армії.

Одним з найвідоміших ватажків повстанців став отаман Яків Орел-Гальчевський. Під його керівництвом було створено найбоєздатніший повстанський загін на Поділлі. Його Подільська повстанська група мала понад сотню бійців, обˊєднаних у кілька загонів, які активно діяли у Летичівському, Літинському, Ушицькому та суміжних до них повітах. Всі дії повстанських загонів, що вели активну збройну боротьбу, видавались більшовиками як бандитські вилазки „недобитих петлюрівців та кулаків”.

Гальчевський продовжував збройну боротьбу з радянським режимом до 1925 р.

В архівах зберігаються звернення Якова Гальчевського до населення України, які є і актуальними і сьогодні.

                 📢📢📢ГРОМАДЯНИ УКРАЇНИ

Збройною силою, владою й підступом опанували нас закляті вороги Україною.

Почали забирати з нашого краю скарби, нищити наш добробут, знущатись над народом.

Бувше панське ярмо замінили ще гіршим ярмом комуністичним.

Серед нечуваної руїни опинилася Вкраїна. Край, що плинув молоком і медом, нині залитий сльозами й кров’ю.

На захист свого краю виступили ліпші сини наші. Вони склали повстанчі частини й чотири роки безперервно билися за волю України. Тяжка була боротьба повстанців з московськими окупантами, та Український народ не опустив рук. Він не зрікся надії здобути собі волю, а ще більше загартувався в цій боротьбі.

По окремих виступах повстанців в різних місцях України, почалася довга й уперта організація цілого Українського народу для одностайного збройного виступу проти чужих завойовників. Організація скінчилася.

Тепер ми вступили в останній і рішучий бій проти ворогів Рідного Краю.

Народним повстанням керує Головне Повстанче Командування, на чолі якого з наказу Головного Отамана С. Петлюри стою я.

Перед очима цілого Світу ми здаємо іспит і покажемо, що наймитами в чужинців вже ніколи не будемо.

Ми є окрема нація, чуємо в собі силу, в нас палає любов до свого краю і ненависть до ворогів його.

Ми переможемо.

Здобудемо в своїй хаті свою правду і силу і волю.

А волю свою висловить весь Український народ устами своїх делегатів, яких збере до Українських Установчих зборів. Установчі збори будуть скликані після того, як звільнимо цілу Україну. На цих Установчих зборах народні представники установлять, як нам жити і управляти надалі.

З моменту вигнання окупантів народ має право на здобутки революції.

Земля, яку добули селяни кров’ю під час революції, лишається у їх власності. Великим власникам земля повернена не буде.

Лишається 8 годинний робочий день.

Всяка агітація проти цих здобутків каратиметься Повстанчим судом. Влада в центрі під час боротьби належатиме Головному Повстанчому Командуванню. Всім громадянам по містах організувати зараз же народну владу.

Головне Повстанче Командування кличе всіх, громадян України до смертельного бою.

Хай в ці великі дні ніхто не ухиляється від визвольної боротьби.

Хай всі вийдуть на бій, все дадуть для бою.

Хай приватні хатні незгоди будуть забуті на час, щоби в єдиному напруженні скинути ненависне чуже ярмо.

Тисячі тисяч замучених синів України, зруйнований й поруганий край, вимагайте помсти. Хай гармати й коси, кулемети й серпи викують нашу волю.

Жива могутня Україна! Вставай та до ліпшої долі!

Командуючий Повстанчеського загоном Полковник Орел.

Повстанський загін.

Начальник штабу сотник Добровольський.

       📢📢📢 ВІДОЗВА ДО ІНТЕЛІГЕНЦІЇ ПОДІЛЛЯ

На наших очах витворюється доля нашого народу. Великий і тяжкий гріх бути байдужим глядачем страждань своєї неньки України, а ще тяжчий гріх принатуруватись до обставин: гинуть, як мухи в підвалах, в цупких кігтях чекістів. Гріх забувать за обов’язок інтелігентів і гнути шию перед міцними "міра сего" намагається проіхаться шляхом безоплатним посажиром в вагоні У.Н.Р.

Російські окупанти в своїй сліпім централістичнім комунізмі поруч європейськими комуністами перенищили більшу частину нашої інтелігенції, без якої нація губить свій колір і покірно ходить в ярмі чужинців. Нищиться інтелігенція без жалю й зараз – шо день тисяча нових жертв за провину і без провини Українській нарід мав і так мало інтелігенції, а зараз не менш – через наівність, невіру в себе, своі сили, свій нарід.

§2.

Настав час переплати з катами нашого народу. Доволі покори. Хто став на стражі інтересів народу – сміло вперед. Суворо наказую всім-інтелігентним силам приступити актівно до праці в повстанчим русі свого народу. Ми є авангард в боротьбі за право своего народу і кожного запитаєм, що він приніс в офіру рідному краю. Доволі розмов між чотирма стінами. Працюйте - хто словом, а хто зі зброєю в руках. Не падайте духом, боріться, доки не зборите. Є нації, які здобували свою волю століттями. Ідіть поміж народ зі словом правди, утіхи і надії. Хто чує в собі енергію і сприт, любіть пригоду і ризикуй життям, формуй отряд з кількох десятків люду і робись тим комаром Криловським, що замучев льва, царя звірів. Я і всі повстанські загони на Україні вимагаєм від вас максімума праці в цей час і покладаем на вас немало надії. Хто загине, тому вічна слава, бо він жив і боровся за долю пригноблення братів. Легко умирати, та й знать за що, і занадто важко умирать, не почувше вини в злодійських кігтях комуністів. Будьте обережні перед шпігами і зрадниками. Не потрібно бути наївними і вірить багато людям. Всі накази і повстанчу літературу передайте оден другому і засовуйте селянам.

Командуючий повстанчеськой ГРУПОЮ ПОДІЛЛЯ

О Т А М А Н  О Р Е Л

НАЧАЛЬНИК ШТАБУ

П О Л К О В Н И К    П О М С Т А - Л Ю Т И Й

                     📢📢📢 ЛИСТІВКА ,,ЗАПОВІДІ ПОВСТАНСЬКОЇ ВІЙНИ”

1. Народня війна є самою страшною для ворога. Великий вояка Наполеон сказав: я можу воювати з арміями, але не можу воювати з народом.

2. Нема сили, яка б перемогла народ. Необхідно тільки, щоб боротьбою керував єдиний центральний штаб через підлеглі йому штаби на місцях.

3. Ні перемір’я, ні миру у народної війни не буває і бути не може.

4. Народна війна вимагає, щоб народ знав своїх вождів і вірив їм.

5. В народної війни мусить панувати сувора дисципліна, всі накази з верху мусять виконуватись негайно і непохитно. Коли наказ виконано а другого не прислано, ніхто не має права хоча б на одну хвилину залишитись без діла. Шукать ворога і нищить його. Хто знає, що є незнищенний ворог, хоча б далеко і не йде добивати його негайно, сам є ворог народу і самого себе. Згине сам і других погубить.

6. В народної війни всі вояки: і чоловіки, і жінки, і діти – для ворога однаково страшні і козак, котрий б’є з гармати, і жінка котра гонила ворога в тилу, і пастухи, котрі в’язкою сухого буряну чи ріща спалят місток, по якому переїзжають, або переходять ворожі сили.

7. В народній війні не потрібно багато зброї. Необхідно мати розум і воювати можна. Спалить місток, зруйнувати залізницю, порвати дроти телеграфні, та телефонні, а коли потрібно, то з стовпами вирвати і перев’язувати шляхи для ворожої кінноти вірьовками, або дротом, або посипати шляхи битим шклом, чи просто вставити боронами. Захопити, або запалити склади ворога. Несподівано зробити нальот на ворожі обози; сховатись з підводами, показати ворогові дорогу не туди, куди йому потрібно, розказати своїм, де ворог – все це зробити – і без зброї можливо.

8. Ні на одну хвилину не можна забувати про зв’язок з сусідами і з вищим штабом; від зв’язку залежить перемога. Нищить зв’язок в тилу ворога. І наладжувати його в себе – ось що повинен робити той, ще любить свій народ і ненавидить ворогів.

9. Немає кращого для бою часу, як ніч. В ніч чи би то з гармати, чи з рушниці – достанеш ворога – не перемахнешся. Як сказав батько Богдан Хмельницький: ніч – козацька мати, а місяць – козацьке сонце.

10. Коли спать лягаєш, коли встаєш – повинен пам’ятати, що немає щастя до того часу, поки не здобудеш волі для народу.

"Союз Визволення України"

🇺🇦🇺🇦🇺🇦 Слава Україні!!! Героям слава!!!

Україна понад усе!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2022-03-01

Все буде Україна!

Підтримка - це наша сила!

Колектив Державного архіву Хмельницької області організовував збір та передачу товарів першої необхідності для забезпечення підрозділів територіальної оборони та вимушених переселенців з усієї краіни.

Штаб розташований за адресою: м. Хмельницький, вул. Проскурівська, 40. Телефон довіри: 067-133-15-50. Інші контактні телефони: 067-380-15-57, 067-380-17-21, 067-380-28-08.

Зберігайте спокій, підтримуйте одне одного! Все буде Україна!

 

 

 

 

2022-02-25

До уваги користувачів та дослідників!

2022-02-24

Робота архіву - не таємниця за сімома печатками

 
2022-02-22

Тематична перевірка

Відповідно до плану роботи колегії Державного архіву Хмельницької області 22 лютого 2022 року керівництвом архіву здійснено тематичну перевірку з організації архівної справи КП «Об’єднаний трудовий архів сіл, селища Хмельницького району».

Загалом роботу КП «Об‘єднаний трудовий архів сіл, селищ Хмельницького району» визнано задовільною. Проте, гострою проблемою функціонування трудового архіву є відсутність затвердженоі депутатами Хмельницької районної ради програми розвитку КП «Об‘єднаний трудовий архів сіл, селища Хмельницького району на 2022-2024 роки».

В процесі зустрічі обговорено перспективи функціонування трудового архіву та можливості його розвитку.

 

 

 

 

2022-02-22

надано методично-практичну допомогу Дунаєвецькій міській територіальній громаді

Сьогодні в рамках виконання розпорядження голови Хмельницької облдержадміністрації ,,Про план роботи обласної державної адміністрації на І квартал 2022 року” та протокольного рішення колегії надано методично-практичну допомогу Дунаєвецькій міській територіальній громаді з питань діловодства та архівної справи.

📍Окрім того, проведено навчальний семінар під головуванням директора Держархіву області Катерини Бурдуваліс ,,Нормативно-правове, науково-методичне та інформаційне забезпечення діловодства та архівної справи у територіальній громаді” за участю заступника Держархіву області Марії Коваленко, яка розповіла про порядок роботи з електронними документами в діловодстві та заступника начальника відділу забезпечення збереженості документів Державного архіву Хмельницької області щодо забезпечення збереженості документів у архівних підрозділах.

📍Також на заході було присутнє керівництво Дунаєвецької міської територіальної громади Сіра Катерина Вікторівна -керуюча справами (секретар) виконавчого комітету міської ради.

📍Захід був орієнтований на відповідальних осіб за архівну справу та діловодство установ, підприємств, організацій різних форм власності.

 

 

 

2022-02-18

До Дня пам’яті Героїв Небесної Сотні!

20 лютого в Україні вшановують День пам’яті Героїв Небесної Сотні!

Згадуючи натрагічніші дні масових розстрілів протестувальників під час Революції Гідності пам’ятаємо імена кожного Героя, які загинули за демократичні цінності та територіальну цілісність нашої держави.

17 лютого спільно з Хмельницькою обласною універсальною науковою бібліотекою, кінотеатром «Планета», Департаментом інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій, Департаментом освіти, науки, молоді та спорту проведено захід - перегляд документального фільму про Майдан з колекції DOCU/КЛУБ - Docudays UA «Все палає».

Організовано виставки книг з фондів Хмельницької обласної універсальної наукової бібліотеки та архівних документів з фондів Державного архіву Хмельницької області та представлені громадськості у кінотеатрі "Планета».

Революція гідності змінила нас назавжди!

Надихаючись подвигом Героїв Небесної Сотні, вчимося жити гідно, чесно, справедливо!

 

 

2022-02-17

засідання розширеної підсумкової колегії Державного архіву Хмельницької області

16 лютого 2022 року відбулось засідання розширеної підсумкової колегії Державного архіву Хмельницької області.

Відповідно до розпорядження голови Хмельницької обласної державної адміністрації від 14.02.2022 року №101/2022-р «Про затвердження складу колегії Державного архіву Хмельницької області» робота колегії проводилась в оновленому складі. Раді вітати нових членів колегії!

На першому засіданні колегії у 2022 році розглянули наступні питання:

1️⃣Про підсумки роботи архівних установ області у 2021 році та пріоритетні завдання на 2022 рік.

2️⃣Про організацію роботи архівних установ області в умовах завершення адміністративно-територіальної реформи в Україні.

3️⃣Про роботу із запитами громадян у Держархіві області у 2021 році.

У роботі колегії взяли участь керівництво районних державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, архівних установ області.

 

 

2022-02-16

День Єднання

💙💛Колектив Державного архіву Хмельницької області вітає усіх з Днем Єднання!💙💛

Наша сила у нашій єдності! Тільки пліч о пліч, разом, об’єднані любов’ю та вірою, ми здобудемо найкраще майбутнє для нашої країни!

Ми разом і ми єдині!Слава Україні!

 

 

2022-02-16

Хмельниччина кіномистецька: слідами першого кінофестивалю

 
2022-02-15

ЕПК 15.02.2022

Сьогодні, 15 лютого 2022 року під час другого засідання Експертно-перевірної комісії Державного архіву Хмельницької області розглянуто такі питання:
✏️
Про підготовку семінару з питань діловодства та архівної справи в Головному управлінні Державної податкової служби у Хмельницькій області.
✏️
Про підготовку семінару з питань діловодства та архівної справи в Департаменті розвитку громад, будівництва і житлово-комунального господарства Хмельницької ОДА.
✏️
Про стан впорядкування документів НАФ та з кадрових питань (особового складу) в міських, сільських та селищних радах Хмельницької області в умовах завершення адміністративно-територіальної реформи на 01.01.2022 року.
✏️
Про наповнення списків юридичних осіб-джерел формування НАФ, списків юридичних-джерел формування у яких не утворюються документи НАФ, які перебувають у зоні комплектування архівних установ області 01.01.2022 року.
✏️
Розгляд документів, поданих до ЕПК від архівних установ області.
 
 
2022-02-15

Олександр Федьков – авторитетний дослідник, провідний вчений, рушій історичної освіти

Науковці Державного архіву Хмельницької області Юрій Олійник та Віталій Галатир взяли участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції з міжнародною участю ,,Олександр Федьков – авторитетний дослідник, провідний вчений, рушій історичної освіти”.

 

 

2022-02-11

зустріч директорки Державного архіву Хмельницької області Катерини Бурдуваліс із ректоркою Хмельницька Гуманітарно-Педагогічна Академія Інною Шоробурою

Робоча зустріч директорки Державного архіву Хмельницької області Катерини Бурдуваліс із ректоркою Хмельницька Гуманітарно-Педагогічна Академія Інною Шоробурою.

❗У рамках зустрічі обговорено план заходів на 2022 рік, зокрема, організація V всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю ,,Актуальні проблеми розвитку освіти у сфері туризму, фізичної культури та спорту”. Проведення конференції планується на 5-6 квітня 2022 року у гуманітарно-педагогічній академії.

❗Довідково. Заходи з цієї тематики проводилися у 2021 році спільно із Держархівом області, зокрема, 22 березня 2021 року спільний онлайн-семінар за участю науковців Державного архіву Хмельницької області та студентів і викладачів Хмельницької Гуманітарно-педагогічної академії "Туристичні приваби Хмельниччини у ретроспективі".

 

 

2022-02-10

Що можна дізнатися в архіві про репресії

 
2022-02-08

семінар для працівників Хмельницька обласна універсальна наукова бібліотека

3 лютого 2022 року керівництво Держархіву області провело семінар для працівників Хмельницька обласна універсальна наукова бібліотека на тему: ,,Нормативно-правове, науково-методичне та інформаційне забезпечення організації діловодства та архівної справи в бібліотечних установах області”.

✔️Метою заходу стало підвищення кваліфікації працівників Хмельницької обласної універсальної наукової бібліотеки з питань діловодства та архівної справи.

✔️В рамках семінару директор Держархіву області Катерина Бурдуваліс виступила з вітальним словом. Начальник відділу використання інформації документів Наталія Кузьміна розповіла про послуги Державного архіву Хмельницької області та дослідження історії краю за документами Національного архівного фонду. Головний спеціаліст відділу формування НАФ та діловодства Наталія Ткаченко поділилася з аудиторією новелами та порядком ведення архівної справи та діловодства в бібліотечних установах області.

✔️Довідково. 11 січня 2022 року між керівництвом Державного архіву Хмельницької області Катериною Бурдуваліс та керівництвом Хмельницької обласної універсальної наукової бібліотеки Катериною Чабан підписано угоду про співпрацю.

 

 

2022-02-03

Як дослідити власний родовід: пошуки в архіві

 
2022-02-02

Про колекцію листів німецьких солдатів (Ф. Р-6347) у ДАХмО

В Державному архіві Хмельницької області зберігається колекція листів німецьких солдатів (Ф. Р-6347). Листи  виявлені архівістами області в 1946 році під час опрацювання трофейних документів. В 1998 році вони були систематизовані за авторською, кореспондентською та географічною ознаками.

Колекція містить 105 листів. З них 60 – із Німеччини, адресовані німецьким солдатам; решта – листи німецьких солдат до рідних. Переважають листи побутового характеру; декілька – про важке матеріальне становище. 17 листів мають переклад російською мовою; 2 – містять фото.

Деякі листи із колекції опубліковані в 2020 році у науково-довідковому виданні „Епістолярії Другої світової війни (із фондів Державного архіву Хмельницької області)”.

Хочемо представити вашій увазі один із листів рідних до німецьких солдат, зокрема лист Гретель із Гольдена до німецького солдата Фріца про сина Клауса від 14 лютого 1944 року, який не дійшов до свого адресата.

При оцифрувані фонду Ф. Р-6347,  Колекція листів німецьких солдатів цей лист привернув нашу увагу своїм вмістом. Поряд із листом у маленькому аркуші паперу був загорнутий білий локон десятимісячної дитини. Подібних листів з цікавими вкладеннями чи фотосвітлинами до нашого часу збереглося дуже мало, тому ми зобов’язані вам його показати.

Це - трагічна сторінка нашої історії, але ми повинні її знати  і пам’ятати, щоб не допустити таких же помилок у майбутньому. Адже історія має властивість повторюватись!!!

 

 

2022-01-31

щодо Голокосту на Хмельниччині

Начальник відділу публікаційної та науково-видавничої роботи Державного архіву Хмельницької області Юрій Олійник надав коментар для телеканалу МТРК "Місто" щодо Голокосту на Хмельниччині за архівними документами.

 

 

2022-01-28

участь у презентації нового онлайн ресурсу Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України

27 січня керівництво Державного архіву Хмельницької області взяло участь у презентації нового онлайн ресурсу Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України створеного на базі «Архіуму», розробником якої є ПП «Архівні інформаційні системи» на онлайн-платформі Українського національного інформаційного агентства «Укрінформ».
🖍️Організатори: Державна архівна служба України; Центральний державний архів вищих органів влади та управління України.
🖍️Онлайн ресурс на сьогодні включає понад півмільйона копій аркушів документів 17 архівних фондів, які висвітлюють боротьбу українського народу за незалежність та державність у часи Української революції 1917-1921 років.
🖍️Захід відбувся під головуванням голови Державної архівної служби України Анатолія Хромова за участі директора Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України Лариси Левченко та директора ПП "Архівні інформаційні системи" Кирила Вислобокова.
🖍️Окрім того, до презентації ресурсу долучилися усі центральні та державні архіви України, вчені-дослідники періоду Української революції 1917-1921 рр., історики, музейники, архівісти, представники українських вишів, журналісти, громадськість.
 
 
 
 
 
2022-01-27

«День Соборності України: уроки історії для сьогодення»

21 січня 2022 року до Дня Соборності України головний науковий співробітник відділу публікаційної та науково-видавничої роботи Віталій Галатир прочитав публічну лекцію для вчителів різних спеціальностей Хмельницької області «День Соборності України: уроки історії для сьогодення»на інформаційному гайді.

2022-01-21

До Дня соборності України

Головний науковий співробітник відділу публікаційної та науково-видавничої роботи Державного архіву Хмельницької області Віталій Галатир взяв участь у програмі ,,В кулуарах архіву” на каналі Nagolos TV. Говорили про День соборності України.

Дякуємо Nagolos TV за співпрацю, а ведучій програми Світлані Русіній - за приємну бесіду!!!

 

 
2022-01-19

До Дня соборності України

З нагоди відзначення Дня соборності України науковці Державного архіву Хмельницької області розповіли журналістам телеканалу Перший  Подільський про проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося в 1919 році.

Дивіться з 11:45 хвилини.

 

2022-01-19

Реставрація старовинних книг

Директор Хмельницького обласного центру соціальних служб для сім’ї дітей та молоді Тетяна Власюк довірила працівникам Державного архіву Хмельницької області відреставрувати старовинні релігійні книги з особистого архіву.

Перше видання ,,Новий заповіт”, 1921 року, відруковане у Лондоні Британським і іноземним біблійським товариством. Друге видання “Псалтир”, в якому прописані молитви на різні випадки життя. Дата видавництва не вказана.

Працівники Держархіву області провели реставраційно-відновлювальні роботи видань та оцифрували їх.

Невдовзі користувачі отримають можливість опрацьовувати ці видання в онлайн-режимі.

 

 

2022-01-13

ЕПК 13 січня 2022 року

Сьогодні, 13 січня 2022 року під час першого засідання Експертно-перевірної комісії Державного архіву Хмельницької області розглянуто такі питання:

1. Звіт про роботу ЕПК за 2021 рік та завдання на 2022 рік.

2. Звіт голови ЕК та відповідального за архівний підрозділ Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про стан впорядкування документів та організації діловодства ліквідованої установи.

3. Про хід проведення обласного огляду на краще забезпечення збереження документів НАФ та стану діловодства в органах виконавчої влади та місцевого самоврядування Хмельницької області на 01.01.2022 рік.

4. Звіт відповідального за архівний підрозділ Хмельницького регіонального центру підвищення кваліфікації про стан впорядкування документів постійного зберігання та з кадрових питань (особового складу).

5. Розгляд документів, поданих до ЕПК від архівних установ області.

 

2022-01-13

До 50-роковин від початку ,,великого погрому”

До 50-роковин від початку ,,великого погрому” головний науковий співробітник відділу публікаційної та науково-видавничої роботи Державного архіву Хмельницької області Віталій Галатир розповів журналістам телеканалу  Суспільне Поділля про Дисидентський рух на Хмельниччині.

 

2022-01-13

У часть у презентації книги «Українська політична еліта: «булава» або зрада»

Сьогодні керівництво Державного архіву Хмельницької області взяло участь у презентація книги Сергія Крамара «Українська політична еліта: «булава» або зрада». Організатор заходу-Хмельницька обласна універсальна наукова бібліотека.

У науково-популярному виданні «Українська політична еліта: «булава» або зрада» автором – українським правником, суддею, кандидатом юридичних наук – досліджується і аналізується вплив українського істеблішменту на історичні процеси, що відбувались на українських землях. Читачам пропонується об’єктивний погляд на окремі історичні події. Книга – це спроба показати, що причини перемог і поразок українського народу знаходяться не ззовні, а всередині самої нації. Продажність, заздрість, жадібність, егоїзм, здирництво, гетьманство, зрадництво, невігластво, безвідповідальність окремих представників української еліти, при вимушеній призупиненості процесів формування державності, зумовленій втручанням іноземних держав, призвели до того, що нині українці – творці європейської культури та традицій – мають рівень життя, недостойний для народу, який проживає в центрі цивілізованої Європи.

Книга для тих, кого цікавить справжня історія, хто хоче розуміти суть і бачити реальну картину суспільно-політичного становлення України.

 

2022-01-05