Онлайн виставки Онлайн-виставка до Дня прикордонника!!!
День прикордонника — професійне свято прикордонників України. Відзначається щорічно 30 квітня починаючи з 2018 року.
Довідково. Історія Державної Прикордонної служби України сягає часів Київської Русі.
100 років тому Українська Центральна Рада організувала пограничну сторожу. Напрацювання по захисту державного кордону продовжив Гетьман Павло Скоропадський. Створений ним прикордонний корпус мав складатись з 9-ти бригад: 1-ї Волинської, 2-ї Подільської, 3-ї Одеської, 4-ї Чорноморської, 5-ї Донецької, 6-ї Північної,7-ї Хоперської, 8-ї Азовської,9-ї Курської. Формування бригад проходило в умовах нестачі підготовлених кадрів.
Одночасно з формуванням Окремого корпусу прикордонної охорони уряд вирішував питання встановлення кордонів із Росією. Із приходом до влади Директорії УНРвідбулися зміни в командному складі: 6 січня 1919 р. командиром корпусу було призначено колишнього прикордонника і військового міністра УЦР О.Жуковського.
В умовах бойових дій територія УНР обмежувалась зоною стратегічного впливу Армії Української Народної Республіки. На кордоні з Румунією на р. Дністер стояла сторожова охорона чисельністю до 2 тис. вояків. Організацію охорони кордону було покладено на коменданта м. Кам'янця-Подільського.
Організація охорони кордону України в умовах радянської влади мала свої особливості. Ділянку кордону з Румунією по р. Дністер, охороняла 29-та бригада, що розташувалась у Кам'янці-Подільському. Вона охороняла ділянку від м. Кузьмин до м. Ямпіль.
У травні 1921 р. прийнято рішення про повернення до прикордонних військ фахівців, які мали досвід прикордонної служби. Державний кордон УСРР охороняли 8 загонів. На території сучасної Хмельницької області прикордонні загони розташовувались у Славуті(20-й), Ямполі (21-й), Волочиську(22-й), Кам'янці-Подільському (23-й).
На світанку 22 червня 1941 р. воїни прикордонних застав першими прийняли на себе удар військ нацистської Німеччини та її союзників. Майже всі прикордонні застави вели нерівний бій із ворогом. Жодна з них не залишила без наказу своєї дiлянки кордону.
Із проголошенням української державності розпочався етап розбудови національного прикордонного відомства.
Військовослужбовці Держприкордонслужби беруть участь у бойових діях проти російських військ на території України, захищаючи суверенітет та територіальну цілість нашої держави.Мужність та героїзм наших прикордонників під час виконання бойових завдань є прикладом самовідданого служіння Батьківщині.
Інформація про проходження лінії кордону в селах Тростянець, Піддубці, Татарщина по селянських угіддях.
ДАХмО. Ф.Р-2514, оп.1, спр. 362, арк.3
Інформація про кількість та розмір земельних угідь, через які проходить державний кордон.
ДАХмО. Ф.Р-2514, оп.1, спр. 362, арк. 5
Кошторис нам проведення земляних робіт по облаштуванню кордону.
ДАХмО. Ф.Р-2514, оп.1, сп.362, арк. 15-18
Мандат, виданий Колодяжному для участі в роботах по облаштуванню кордону по території Ізяславського повіту.
ДАХмО Ф. Р-2514, оп.1, спр.362, арк. 21
Карта українсько-польського кордону, що проходив по території Ізяславського повіту.
ДАХмО Ф. Р-2514, оп.1, спр.362, арк. 22
Прикордонники на українсько – польському кордоні в районі Волочиська