
Міжнародна діяльність
10 листопада 2021 року дирекція Державного архіву Хмельницької області на запрошення генерального консула Республіки Польща у Вінниці Дамяна ЦЯРЦІНСЬКІ побувала у генеральному консульстві Республіки Польща у Вінниці. За результатами зустрічі сторони домовилися про перспективи видавничої діяльності з фондів Держархіву області.
Міжнародне співробітництво було і залишається одним із пріоритетів розвитку Державного архіву Хмельницької області, є невід'ємною складовою життя архіву. З цього напрямку Держархів області співпрацює з декількома міжнародними установами. Однією з них є Інститут Національної Пам’яті Польщі. Співпраця відбувалася у 2018-2019 рр., а з 2021 року набула нового вектору.
26 березня 2018 року між Державним архівом Хмельницької області та Інститутом Національної Пам’яті Польщі (далі – ІНП) підписано договір про співпрацю.
В рамках виконання договору між Державним архівом Хмельницької області та ІНП 17 квітня 2018 року Хмельницьку область відвідала делегація Інституту національної пам'яті Польщі на чолі з головою ІНП та Комісії з розслідування злочинів проти польського народу Ярославом Шареком. До складу делегації увійшли: Мажена Крук – директор архіву Інституту національної пам'яті Польщі, Маріуш Квасняк – заступник директора архіву ІПН, доктор Маріуш Жулавнік – заступник директора архіву ІПН, Павел Зелоній – координатор виставки, Адам Хлебович – директор Бюро національної освіти ІПН, доктор Дорота Левша – секція міжнародних контактів ІПН, з метою відзначення 80-х роковин великого терору – масових репресій 1937-1938 років на Поділлі.
22 листопада 2018 року делегація ІНП та архівісти області відвідали місто Кам’янець-Подільський та зустрілися з професорсько-викладацьким складом Кам’янець-Подільського Національного університету ім. Івана Огієнка і передали ректору Сергію Копилову 100 справ на електронних носіях, які стосуються викладацької діяльності Івана Огієнка у Варшаві в 1930-1932 роках минулого століття.
23 листопада 2018 року у Хмельницькому університеті управління та права відбулася презентація міжнародної виставки ,,Наказ № 00485. Антипольська акція НКВС в Радянській Україні 1937-1938”, яку створив ІНП. Співорганізаторами виставки є Державний архів Хмельницької області та Генеральне Консульство Республіки Польща у Вінниці
Виставка ,,Наказ № 00485. Антипольська акція НКВС в Радянській Україні 1937-1938”підготовлена за документами державних архівів Вінницької, Одеської та Хмельницької областей. Окремі архівні документи, що стосуються людей, які були репресовані в рамках ,,польської операціїˮ були оприлюднені вперше. Виставка підготовлена двома мовами – польською та українською.
У презентації виставки взяли участь: Генеральний консул республіки Польща у Вінниці Дам’ян Цярцінські; радник Президента Польщі Анжея Дуди Тадеуш Дашкєвич, який зачитав вітальний лист Польського Президента в підтримку відкриття виставки; делегація Інституту Національної Пам’яті Польщі: голова ІПН Ярослав Шарек, Мажена Крук, Маріуш Квасняк, Маріуш Жулавнік, Павел Зелоній, Адам Хлебович, Дорота Левша; Правлячий Єпископ Кам’янець-Подільської Дієцезії Леон Дубравський; делегації державних архівів Вінницької, Житомирської, Одеської областей, професор, доктор історичних наук, провідний науковий співробітник Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України Юрій Шаповал, керівники області, міста; вишів; науковці; краєзнавці; представники громадських організацій та духовенства.
По завершенню виставки відбулася міжнародна наукова конференція ,,Репресивна політика більшовицької влади щодо населення Поділля та Волині в І половина ХХ століття” (до 80-х роковин Великого терору масових репресій 1937-1938 років).
26 листопада 2018 року директор Державного архіву Хмельницької області Володимир Байдич спільно із директором Державного архіву Вінницької області Юрієм Легуном взяли участь у презентації міжнародної виставки ,,Наказ № 00485. Антипольська акція НКВС в Радянській Україні 1937-1938” уштаб-квартирі Польської общини у Варшаві.Виставка Наказ № 00485 була відкрита на вулиці, навпроти королівського палацу — це 16 стендів, на яких представлені матеріали кримінальних справ подолян репресованих радянським НКВД протягом 1937-1938 рр.Виставка та каталог підготовленіукраїнською та польською мовами. У майбутньому плануєтьсяпровести виставку в інших містах України та Польщі.
— Виставка, яку ми презентуємо в Україні, а також у Польщі, є результатом договору, який декілька місяців тому ІНПпідписав з українськими державними архівами в Одесі, Вінниці та Хмельницькому. Завдяки цій угоді ми маємо доступ до тисяч документів щодо наших співвітчизників та, зокрема, злочину, про який ми повинні завжди пам’ятати — геноцид поляків, вчинений НКВС у 1937–1938 роках», — говорить президент ІНП Польщі Ярослав Шарек, повідомляє Українська служба Польського радіо.
У рамках заходу відбулися домовленості з польською стороною щодо зйомки документального фільму про репресії проти поляків на Поділлі, випуск науково-документального видання двома мовами та спільне будівництво силами ІНП та мерією міста пам’ятника репресованим подолянам у 1937-1938 роках у Хмельницькому.
Протягом 2019 року міжнародна виставка ,,Наказ № 00485. Антипольська акція НКВС в Радянській Україні 1937-1938” презентувалася: 12 квітня – у Вінниці (в холі Вінницької міської ради ); 09 вересня − в Одесі (в приміщенні Кафедрального собору Успіння Пресвятої Діви Марії), 20 листопада – в Києві (у Київській фортеці).
14 травня 2021 року відбувся телеміст між Інститутом Національної Пам’яті Польщі та Державними архівами Вінницької, Одеської та Хмельницької областей.
Директорка Державного архіву Хмельницької області Катерина БУРДВАЛІС була одним із спікерів з теми: ,,В пошуках істини: співпраця Державних архівів Вінницької, Одеської та Хмельницької областей з Інститутом Національної Пам’яті Польщі”. Крім того, в рамках цього заходу відбулася веб-дискусія науковців Державного архіву Хмельницької області Юрія ОЛІЙНИКА та Віталія ГАЛАТИРЯ, що стосувалася таких тем: ,,Україна-Польща: віхи співпраці в історичному просторі” та ,,Репресовані безневинно” (з фондів Державних архівів Хмельницької, Вінницької, Одеської областей).
Тісна співпраця поєднує Державний архів області з Міжнародним фондом ,,Взаєморозуміння та примирення” (Німеччина), Меморіальний музей Голокосту (Вашингтон, США), Фундація ,,Збережемо спадщину” (Люблін, Польща), Краківська Академія знань (Краків, Польща), Інститут національної пам’яті (Варшава, Польща), Центр генеологічних досліджень ,,Сімейний архів” (Москва, Росія), генеологічне бюро ,,Famaly free” (Будапешт, Угорщина), Інститут проблем зв’язків з громадськістю (Москва, Росія), міжнародна організація Червоного Хреста.
У рамках міжнародного проекту „Права людини, людська гідність, примусова праця“ з 09 до 17 листопада у Державному архіві Хмельницької області працювали учні старших класів НВК № 10 м. Хмельницького і гімназисти та вчителі Гімназії ім. президента Йоганнеса Рау (м. Вупперталь).
Дослідники працювали над темами: долі українських остарбайтерів, історія Другої світової війни у листуванні солдатів вермахта. Зокрема орацювали Ф.Р-6347, 1942-1944 „Колекція листів німецьких солдат“. Колекція нараховує 105 листів. З них 60 – із Німеччини адресовані німецьким солдатам, решта – листи німецьких солдат до рідних. Усі були затримані німецькою військовою цензурою. Відступаючи у 1944 р., німецькі війська не встигли їх знищити.
У пошуках етнонаціональної правди і примирення
Державний архів Хмельницької області співпрацює з меморіальним музеєм Голокосту у Вашингтоні. Він служить меморіалом мільйонам людей, які загинули під час Голокосту. Головне завдання музею полягає в тому, щоб накопичувати і поширювати знання про цю безпрецедентну трагедію; зберегти пам’ять про тих, хто страждав; заохочувати його відвідувачів до роздумів над трагічними подіями Голокосту в роки нацистської окупації. Фототека Вашингтонського музею налічує 86 тисяч фотографій з усіх країн. З осені 2012 року працівники музею розпочали роботу з Державним архівом Хмельницької області, щодо виявлення та оцифрування документів з історії єврейського населення Хмельниччини протягом 20-40 років минулого століття.
Вихід на міжнародний рівень: архів відкриває правду про нацистський окупаційний режим
Ще один напрямок роботи, яким займаються у Державному архіві Хмельницької області, − налагодження зв’язків з поважними закордонними організаціями. Зокрема, непогані мости зведені з Міжнародною громадською організацією “Міжнародний фонд “Взаєморозуміння і толерантність”. ЇЇ місія − поліпшення соціального захисту громадян, які постраждали під час Другої світової війни від націонал-соціалізму; зміцнення взаєморозуміння і співробітництва між народами, забезпечення толерантності у суспільстві. У рамках цього між обласним архівом та фондом “Взаєморозуміння і толерантність” реалізовується низка гуманітарних проектів в інтересах громадян України та інших держав, ветеранів і жертв війни та тоталітарних режимів, а також проектів зі збереження історичної пам’яті.
Представником Хмельницького обласного віділення Міжнародної громадської організації “Міжнародний фонд “Взаєморузуміння і толерантність” є Володимир Петрович Кухар. Володимир Петрович працює у фонді вже давно, завдяки його роботі остарбайтери отримали компенсаційні кошти. Першим проектом співпраці між Державним архівом Хмельницької області та фондом було проведення 20-21 вересня, Всеукраїнської конференції “Архівна справа на Поділлі” в рамках якої відбулася секція “Історія Поділля в роки Другої світової війни в архівних документах”. До кінця року спільно буде видано монографію “Нацистський окупаційний режим на території генеральної округи Волинь-Поділля”. В планах на 2013 рік пересувна фотовиставка “Поділля очима солдатів вермахту”; підготовка та видання збірки документів, листів, фото “Життя населення Хмельниччини в період німецької окупації”. Також проводиться робота з виявлення, описування, фотографування місць масових страт гітлерівцями єврейського населення, таборів, гетто, місць примусового тримання на території Хмельниччини; розроблення анкет опитування жертв Другої світової війни на Хмельниччині, проведення опитування та створення архівної колекції.
А віднедавна Держархів Хмельницької області спільно з міжнародним фондом “Взаєморозуміння і толерантність” оголосив обласний конкурс студентських і учнівських робіт “Повсякденне життя мого населеного пункту під час нацистського окупаційного режиму в роки Великої Вітчизняної війни”.

