Онлайн виставки До Міжнародного Дня пожежників!

„Пожежі є найгіршим ворогом

Людського співіснування

вони заподіють неймовірні страждання”

Брокгауз і Ефрон, 1898 р.

 

 

Від того часу, коли люди навчилися користуватись вогнем, їхні можливості зросли у сотні, а, можливо, й у тисячу разів. Вогонь допоміг людині розселитися по планеті, забезпечивши життєдайне тепло за різних кліматичних умов. Але поряд з позитивними сторонами, є і негативні. Вогонь погрожує людству з моменту появи людини. За весь період свого існування людина шукає шляхи та механізми порятунку та приборкання вогняної стихії.

Перша документальна згадка про боротьбу з пожежами та встановлення покарання за підпал на території України належить до епохи Ярослава Мудрого. Продовжилася організована боротьба з пожежами за часів входження українських земель до складу Великого Князівства Литовського та Речі Посполитої, що було зафіксовано у Литовсько-польських статутах.

Протягом ХІ – ХVІ століть на українських землях сформувалося протипожежне законодавство, спрямоване на зниження можливості виникнення пожеж від умисних злочинних дій. Воно було направлене на охорону життя людей, майна, захист від пожеж угідь, забезпечення порядку і захист власності при ліквідації пожеж.

Гасіння пожеж в містах та селах України багато століть проводилось населенням спочатку у вигляді взаємодопомоги, а пізніше в порядку натуральної пожежної повинності. Перші професійні пожежні команди з’явилися в Україні на початку ХIХ століття, проте свого поширення вони набувають лише в його другій половині століття.

Справитися з пожежею самотужки часто буває неможливо, але є люди, які щоденно готові боротися з вогнем. Робота вогнеборців належить до найнебезпечніших професій. Тому ця професія здавна вважається шляхетною й героїчною, а починаючи з 1999 року світ вшановує її представників у Міжнародний день пожежників, який відзначається щороку 4 травня.

В сучасному світі важливість професії пожежного – рятувальника важко переоцінити. Пожежний - рятувальник в суспільстві сьогодення це вже не просто професія, а спосіб життя, оскільки вогнеборці постійно чатують, у будь-який момент вони є готові до ліквідації надзвичайних подій.

 

 

 

 

 

 

Указ Імператора про облаштування в Проскурові та інших містах губернії громадських пожежних команд

ДАХмО. Ф.227, оп.1, спр.9296, арк.1-6.

 

Інформація про пожежні частини Подільської губернії.

ДАХмО. Ф.227, оп.1, спр.9296, арк.1-6.

 

Повідомлення Могилівської міської думи про облаштування пожежної частини.

ДАХмО. Ф.227, оп.1, спр.9296

 

 

 

Приговор Могилівського товариства про облашування пожежної частини

ДАХмО. Ф.227, оп.1, спр.9296

 

Опис реманенту Могилівської пожежної команди.

ДАХмО. Ф.227, оп.1, спр.9296

 

 

 

 

 

 

Список нижчих чинів пожежної та поліцейської команди м. Кам’янця – Подільського.

ДАХмО. Ф.292, оп.1, спр.1, арк. 4-6

 

 

 

Інформація про комплектування пожежної команди Нової Ушиці.

ДАХмО. Ф.295, оп.1, спр.1

 

Бронювання пожежника Дзюбицького С.А., пожежника Новоушицької пожежної команди від призову в армію.

ДАХмО. Ф.295, оп.1, спр.1, арк. 11

 

 

 

 

Особовий склад Новоушицької громадської пожежної команди.

ДАХмО. Ф.295, оп.1, спр.1, арк. 7-8зв