новини за 2021


нарада з керівниками архівних підрозділів новостворених районів

12 лютого 2021 року керівництво та начальники Держархіву області провели нараду для керівників архівних відділів новостворених районів Хмельницької області (Кам'янець-Подільського, Хмельницького та Шепетівського) з питань:

впорядкування, формування, зберігання та використання документів Національного архівного фонду; звернення громадян та оформлення довідок; обговорення методичних рекомендацій "Організація архівної справи в територіальній громаді. Методичні рекомендації. Частина 2. Організація роботи архівних відділів районних державних адміністрацій (розроблених Державною архівною службою України); в умовах децентралізації влади та адміністративно-територіальної реформи.

2021-02-12

Напередодні Дня Святого Валентина

Напередодні Дня Святого Валентина архівісти області привітали один одного з прийдешнім святом та обмінялися листівками.

Шановні колеги, друзі, підписники!
Нехай кожному з вас життя приносить лише радість, а рідні нескінченно дарують любов.
З Днем закоханих!!!

 

2021-02-12

ЕПК 11 лютого

11 лютого 2021 року у Держархіві області відбулося засідання Експертно-перевірної комісії з внесення документів органів державної влади та місцевого самоврядування, установ, підприємств, організацій області до Національного архівного фонду України з порядком денним:

1.Про підготовку семінару-практикуму з питань діловодства та архівної справи в Департаменті розвитку промисловості та агропромислового комплексу Хмельницької обласної державної адміністрації.

2.Про хід впорядкування документів НАФ та з кадрових питань (особового складу) в міських, сільських та селищних радах Хмельницької області в умовах децентралізації влади та адміністративно-територіальної реформи станом на 01 січня 2021 року.

3.Про список юридичних осіб-джерел формування НАФ, списків юридичних осіб джерел формування у яких не утворюються документи НАФ, які перебувають у зоні комплектування архівних установ області.

4.Звіт голови ЕК Хмельницького регіонального центру з фізичної культури і спорту осіб з інвалідністю ,,Інваспорт" про стан впорядкування документів та організації діловодства в установі.

5.Розгляд документів поданих до ЕПК від архівних установ області.

2021-02-11

Оприлюднено 5 нових справ фонду Ф.17 ,,Костьоли Подільської та Волинської губерній (колекція)”

На вебсайті Державного архіву Хмельницької області в рубриці ,,Архів-on line” https://www.dahmo.gov.ua/viev.php?cat=85 оприлюднено 5 нових справ фонду Ф.17 ,,Костьоли Подільської та Волинської губерній (колекція)”.

Довідково. Ф. 17 ,,Костьоли Подільської та Волинської губерній (колекція)", 641 од зб., 1739–1919 рр.
Фонд–колекція, утворена внаслідок об’єднання кількох однотипних за походженням фондів. З ХІV ст. на території Поділля (спочатку Подільського воєводства Речі Посполитої, з 1793 р. – Подільської губернії Російської імперії) діяли римсько-католицькі костьоли, які підпорядковувались Подільській римсько-католицькій духовній консисторії (з 1798). В метричних книгах костьолів реєструвались народження, шлюб та смерть парафіян, також костьолами проводився щорічний облік – складались списки парафіян. За декретом УРСР від 22 січня 1919р. − ці функції перейшли до відділів реєстрації актів цивільного стану (РАЦСів) місцевих органів влади.

 

2021-02-10

Голова Державної архівної служби України Анатолій ХРОМОВ погодив призначення Катерини Бурдуваліс

Голова Державної архівної служби України Анатолій ХРОМОВ погодив призначення Катерини Бурдуваліс на посаду директора Державного архіву Хмельницької області.

"Вірю, що професійність та наполеглевість нової очільниці забезпечить якісний розвиток архівної справи Поділля!", - наголосив Анатолій Хромов.

2021-02-09

Робоча поїздка до Укрдержархіву

Заступник директора архіву Катерина БУРДУВАЛІС під час робочої поїздки до Державної архівної служби України взяла участь в обговорені методичних рекомендацій ,,Організація архівної справи в територіальній громаді. Методичні рекомендації. Частина 2. Організація роботи архівних відділів районних державних адміністрацій" спільно із заступником голови Державної архівної служби України Ларисою Левченко та начальником Управління комунікацій Державної архівної служби України Юлією Прилепішевою.

 

2021-02-09

Про створення фонду особового походження ім. Кузьми Матвіюка

Зустріч заступника директора архіву Катерини БУРДУВАЛІС з головою Хмельницького обласного товариства політичних в'язнів, репресованих та членів їх сімей МАТВІЮКОМ Кузьмою з питань створення фонду особового походження.

МАТВІЮК Кузьма Іванович є "Почесним громадянином міста Хмельницького", колишнім політв'язнем Мордовських таборів 1972-1976 рр., активним учасником Помаранчевої революції та Революції Гідності.

Деталі зі створення фонду обговорено з працівниками та начальником відділу формування Національного архівного фонду та діловодства Валентиною РАГОЮ.Деталі зі створення фонду обговорено з працівниками та начальником відділу формування Національного архівного фонду та діловодства Валентиною РАГОЮ.

На сьогодні у Держархіві області зберігається 86 фондів особового походження відомих людей краю: поета і лауреата Національної премії ім. Т. Г. Шевченка Гірника П. М., художника Мазура М. І., журналіста Слободяна М. О., історика-краєзнавця Сіцінського Ю. Й., заслуженого вчителя України Шайноги В. М., відомого лікаря Хмельниччини Чорнобрового М. І. та інших видатних людей.

 
2021-02-08

Інтервю з Ларисою Левченко

Цікаве інтерв'ю заступника голови Державної архівної служби України Лариси Левченко - запрошуємо до перегляду.

 
2021-02-08

Оприлюднено 25 нових справ фонду КФ-29 ,,Проскурівський магістрат”

Державний архів Хмельницької області продовжує роботу з оцифрування документів Національного архівного фонду.

Чергове поповнення фонду КФ-29 ,,Проскурівський магістрат” 25 новими справами.

Губернський магістрат в 1796-1797 рр. був вищою посадовою інстанцією для міських магістратів. Міський магістрат складався з двох колегій: ради на чолі з бургомістром (загальне управління, розгляд цивільних справ) та лави на чолі з війтом (розгляд кримінальних справ). До ради обиралися райці (не більше 12 осіб), до лави – лавники (не більше 3 осіб).

Магістрати займалися розподілом земель, збором податків, розглядом кримінальних та цивільних справ, а також виконували нотаріальні функції. З утворенням в 30-40 рр. ХІХ століття міських 34 дум, перетворились в чисто судові органи, які судовою реформою 1896 р. були ліквідовані.

Дивись на веб-сайті Державного архіву Хмельницької області в рубриці ,,Архів-on line” https://www.dahmo.gov.ua/viev.php?cat=85

 

 

Архів - on line
DAHMO.GOV.UA
Архів - on line
Архів - on line
2021-02-05

Обговорення проблем організації архівної справи та діловодства в територіальних громадах

05 лютого 2021 року керівництво Державного архіву Хмельницької області та архівісти області взяли участь в обговореннях проблем організації архівної справи та діловодства в територіальних громадах.

Дякуємо Державній архівній службі України за наданні рекомендації та вашу роботу.

 

 
2021-02-05

Робоча поїздка до архівного відділу Шепетівської РДА

04 лютого 2021 року заступник директора Державного архіву Хмельницької області Катерина БУРДУВАЛІС спільно з начальником відділу формування Національного архівного фонду та діловодства Валентиною РАГОЮ здійснили робочу поїздку до архівного відділу Шепетівської районної державної адміністрації з питань впровадження адміністративно-територіальної реформи у Шепетівському районі.

У ході зустрічі з головою Шепетівської районної державної адміністрації Юрієм БАСЮКОМ обговорили питання: формування, зберігання та використання документів Національного архівного фонду; забезпечення матеріально-технічною базою; впровадження діджиталізації.

На завершення відвідали територіальні підрозділи архівного відділу Шепетівської районної державної адміністрації у: смт Білогір'я, м. Ізяслав, м. Полонне, м. Славута.

 

 

2021-02-04

Сторінка ДАХмО в Instagram

Беремо приклад з Державної архівної служби України.

Тепер у Державного архіву Хмельницької області є сторінка в Instagram.

Підписуйтесь: https://www.instagram.com/dahmo_archives/

 

 

 

2021-02-03

Інтервю голови Державної архівної служби України Анатолія Хромова

Запрошуємо до перегляду цікавого інтерв'ю голови Державної архівної служби України Анатолія Хромова.

 

ХРОМОВ: "Национальный архивный фонд должен быть сохранён на века"
 

 

2021-02-02

Онлайн-нарада

29 січня 2021 року онлайн-нарада з начальниками архівних відділів райдержадміністрацій, міських рад області з питань звернення громадян та оформлення довідок в архівних відділах новоутворених районів.

 

 

2021-01-29

Онлайн-дискусія до Дня памяті Героїв Крут

29 січня 2021 року відбулася спільна онлайн-дискусія до Дня пам'яті Героїв Крут за участю студентів і декана з початкового навчання Хмельницької Гуманітарно-Педагогічної академії Інни Ящук та науковців Державного архіву Хмельницької області.

Дискусія відбувалася у форматі відеоконференції за допомогою платформи ,,ZOOM”. У заході взяло участь 50 студентів.

Кандидат історичних наук Віталій Галатир ознайомив студентів з трагічними подіями під Крутами. Зокрема, він розповів, як молоді юнаки захищали Київ; схематично за допомогою карти відтворив бойові події того дня.

Довідково. Трагічна загибель студентського куреня під Крутами стала символом патріотизму і жертовності у боротьбі за незалежну Україну. В березні 1918 року після підписання більшовиками Брестської мирної угоди і з поверненням уряду УНР до Києва Центральна Рада ухвалила урочисто перепоховати полеглих студентів на Аскольдовій могилі у Києві. Тіла 27 вояків-студентів було перевезено до Києва, де відбулася громадська жалоба і поховання. На церемонії виступив Михайло Грушевський, який назвав цей вчинок київської молоді героїчним. Тоді ж Грушевський на могилі героїв сказав: "Український народ досі вірив у можливість свого розвитку в новій демократичній Росії. Але після всього того, що сталося, з Росією, чи то реакційною, чи революційною, Україні не по дорозі..."

Протягом десятиліть існували різні суперечливі трактування перебігу подій і кількості загиблих — від декількох до декількох сотень. До прикладу, Павло Тичина присвятив свій вірш "Пам'яті тридцяти", хоча до нашого часу збереглися тільки імена тих, хто був похований на Аскольдовій могилі:

Сотник Андрій Омельченко
Володимир Шульгин
Лука Дмитренко
Микола Лизогуб
Олександр Попович
Андріїв
Божко-Божинський
Ізидор Курик
Олександр Шерстюк
Головощук
Чижів
Кирик
Андрій Соколовський
Микола Корпан
М.Ганькевич
Євген Тарнавський
Гнаткевич
Пипський
На завершення всі учасники заходу вшанували пам'ять всіх полеглих під Крутами.
Історія повторюється, якщо її не пам’ятати.
 
 
 
2021-01-29

«Голокост - пам’ять і попередження».

Кандидат історичних наук Юрій Олійник взяв участь у радіопередачі Національної суспільної телерадіокомпанії України” „Регіональна дирекція UA: ПОДІЛЛЯ” до міжнародного Дня пам’яті жертв Голокосту.

 

2021-01-27

до міжнародного Дня пам’яті жертв Голокосту

Інтерв’ю начальника відділу інформаційних технології Держархіву області Юрія Олійника та головного наукового співробітника відділу інформаційних технологій Віталія Галатира до міжнародного Дня пам’яті жертв Голокосту для „Національної суспільної телерадіокомпанії України” „Регіональна дирекція UA: ПОДІЛЛЯ”.

Частково питання Голокосту розкривають дві постійно діючих виставки архіву ,,Подоляни в роки Другої світової війни 1941-1945 роки" і ,,Україна в Другій світовій війні".

 

 

2021-01-25

На шляху до Соборної України

До Дня Соборності України в Державному архіві Хмельницької області діє виставка ,,На шляху до Соборної України" (до проголошення Акту Злуки УНР та ЗУНР. Коментарі щодо виставки надано для „Національної суспільної телерадіокомпанії України” „Регіональна дирекція UA: ПОДІЛЛЯ” начальником відділу інформаційних технології Держархіву області Юрієм Олійником та головним науковим співробітником відділу інформаційних технологій Віталієм Галатиром.

 

 

 

2021-01-22

нарада з питань адміністративно-територіальної реформи

21 січня 2021 року заступник директора архіву Катерина Бурдуваліс провела нараду для начальників архівних відділів райдержадміністрацій, завідувачів трудових архівів щодо питань передачі документів у зв'язку з адміністративно-територіальною реформою.

 

2021-01-21

щодо цифрової трансформації

Державний архів Хмельницької області спільно з Хмельницькою обласною державною адміністрацією обговорили питання цифрової трансформації щодо створення та використання документів Національного архівного фонду.

 

2021-01-19

щодо адміністративно-територіальної реформи

У перший робочий день нового року заступник директора Держархіву області Катерина БУРДУВАЛІС та заступник начальника відділу організаційно-аналітичної роботи Світлана ДАНІЛКОВИЧ спільно з головою Хмельницької райдержадміністрації Артемом БАГІНСЬКИМ обговорили питання роботи архівних установ в процесі завершення адміністративно - територіальної реформи у новоствореній Хмельницькій райдержадміністрації.

 

2021-01-04