круглий стіл на тему ,,Забезпечення збереження кадрового потенціалу архівних установ області в умовах територіальної реформи“

19 березня 2021 року у Державному архіві Хмельницької області відбувся круглий стіл на тему ,,Забезпечення збереження кадрового потенціалу архівних установ області в умовах територіальної реформи“.

Поспілкувалися про реорганізацію архівних відділів райдержадміністрацій в умовах адміністративно-територіальної реформи та в процесі завершення децентралізації влади. Також обговорили збереження трудових архівів та створення архівних підрозділів у виконкомах сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад. Окремо поспілкувалися про Стратегію розвитку архівної справи на період до 2025 року http://www.dahmo.gov.ua/pdf/strategia/1.pdf

Начальники архівних відділів Кам'янець-Подільської (Ірина Федорова), Хмельницької (Галина Загородня), Шепетівської (Людмила Караван) райдержадміністрацій поділилися передовим досвідом реорганізації архівних установ в умовах реформи та нестачею кадрів.

Участь в заході взяли: начальники відділів та спеціалісти Державного архіву Хмельницької області, начальники архівних відділів райдержадміністрацій та міських рад, завідувачі районних та міських трудових архівів, представники громадськості області (Марія Хоменко, Ольга Яневич-Федишина, Андрій Крантовський, Микола Хайнецький, Віталій Міхайлевський, Вікторія Пархомець та інші).

Паралельно круглий стіл відбувався в онлайн-форматі на Zoom-платформі.

Довідково. Згідно постанови Верховної Ради України №807-IX ,,Про утворення та ліквідацію районів”, листа від Державної архівної служби України від 31.12.2020 №5215/1.09/0, на території Хмельницької області утворено три архівні відділи Кам’янець-Подільської, Хмельницької, Шепетівської райдержадміністрацій, які є юридичними особами публічного права.

Відповідно до розпорядження голови Кам’янець-Подільської райдержадміністрації від 22.01.2021 №15/2021-р. ,,Про внесення змін до розпорядження голови районної державної адміністрації від 19.01.2021 № 13/2021-р”, до структури архівного відділу Кам’янець-Подільської райдержадміністрації входить 5 штатних одиниць, а саме: начальник архівного відділу, головний спеціаліст (м. Кам’янець-Подільський), головний спеціаліст (м. Дунаївці), головний спеціаліст (смт Чемерівці), головний спеціаліст (смт Нова Ушиця).

Відповідно до розпорядження голови Хмельницької райдержадміністрації від 25.01.2021 № 11/2021-р. ,,Про внесення змін до розпорядження голови районної державної адміністрації від 31.12.2020 № 380/2020-р”, до структури архівного відділу Хмельницької райдержадміністрації входить 12 штатних одиниць, а саме: начальник архівного відділу, головний спеціаліст (м. Хмельницький), головний спеціаліст (смт Віньківці), головний спеціаліст (м. Волочиськ), головний спеціаліст (м. Городок). головний спеціаліст (м. Деражня), головний спеціаліст (м. Красилів), головний спеціаліст (смт Летичів), головний спеціаліст (м. Старокостянтинів), головний спеціаліст (смт Стара Синява), головний спеціаліст (смт Теофіполь), головний спеціаліст (смт Ярмолинці).

Відповідно до розпорядження голови Шепетівської райдержадміністрації від 29.01.2021 № 10/2021-р. ,,Про встановлення граничної чисельності працівників районної державної адміністрації та структури районної державної адміністрації”, до структури архівного відділу Шепетівської райдержадміністрації входить 5 штатних одиниць, а саме: начальник архівного відділу (м. Шепетівка), головний спеціаліст (м. Ізяслав), головний спеціаліст (м. Славута), головний спеціаліст (смт Білогір’я), головний спеціаліст (смт Полонне).

У процесі завершення реформи у Хмельницькій області забезпечено створення архівних відділів райдержадміністрацій з штатним розписом та відокремленими робочими місцями головних спеціалістів в колишніх районах в кількості 22 штатних одиниць. Створено архівний відділ апарату виконавчого комітету Деражнянської міської ради. В усіх архівних установах організовано роботу належним чином, забезпечено відповідними приміщеннями та необхідною комп’ютерною технікою.

У 2014 році Державний архів області започаткував новітній проєкт – Огляд на краще забезпечення збереженості документів НАФ та стану діловодства в різних галузях області. У 2020 році розпорядженням голови облдержадміністрації від 30.06.2020 року №441/2020-р ,,Про огляд-конкурс на краще забезпечення збереженості документів Національного архівного фонду та стану діловодства в органах виконавчої влади та місцевого самоврядування“ розпочато такий проєкт у вищевказаних установах. Це дало змогу спрацювати на упередження ризиків втрати управлінських документів в умовах адміністративної-територіальної реформи.

Хмельницька область має свої традиції функціонування трудових архівів. Протягом останнього двадцятиліття мережа районних та міських трудових архівів перетворилася на дієздатну документально-інформаційну систему забезпечення відповідних соціальних потреб громадян.

В ході проведення адміністративно-територіальної реформи, де раніше було утворено об’єднані територіальні громади, трудові архіви відповідних територій замінили розпорядника коштів і перейшли до селищних рад об’єднаних територіальних громад, (Летичівський, Новоушицький, Старосинявський), Полонський до міської об’єднаної територіальної громади.

На початку 2020 року Державний архів зініціював збереження всієї мережі трудових архівів шляхом заміни розпорядника коштів з районних рад на селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад, завдяки чому вдалося зберегти мережу трудових архівів та майже всю штатну чисельність.

На 01.01.2021 року штатна чисельність в трудових архівах складає – 43 штатних одиниці.

Проведена робота з перереєстрації цих установ, затверджено положення, статути, програми розвитку архівної справи та штатні розписи трудових архівів.

Сьогодні в області всі трудові архіви є комунальними установами відповідних рад об’єднаних територіальних громад. Лише два архіви знаходяться у стадії реєстрації (Старокостянтинівський та Славутський).

В містах Нетішині, Старокостянтинові документи з кадрових питань (особового складу) ліквідованих підприємств, установ, організацій зберігаються в архівних відділах відповідних міських рад.

Трудові архіви Кам’янець-Подільського, Хмельницького та Шепетівського районів залишились у статусі трудових архівів районних рад.

Всі трудові архіви Хмельницької області знаходяться на дольовому фінансуванні з бюджетів об’єднаних територіальних громад, згідно з прийнятими програмами фінансування установ.

Нині трудові архіви працюють у звичному режимі і, вважаємо, що це ефективний шлях організації роботи трудових архівів в умовах сучасних реалій.

 

 

 

2021-03-19