Відкриття пам`ятної Дошки Клименко Пилипу Васильовичу

Відкриття пам`ятної Дошки Клименко Пилипу Васильовичу

14 грудня 2017 року в Державному архіві Хмельницької області відбулося відкриття пам`ятної Дошки КлименкоПилипу Васильовичу (1887-1955) - дослідника соціально-економічної історії України XVII-XIXст., архівознавця, джерелознавця, організатора архівної справи в Україні періоду УНР.

Після закінчення в 1912 р. історико-філологічного факультету (відділення російської історії) університету Св. Володимира П. В. Клименко працював у Київському центральному архіві давніх актів, був професорським стипендіатом університету, читав лекції в Київському археологічному інституті. У 1919 р. очолив Відділ охорони пам'яток старовини і мистецтва при Головному управлінні мистецтв та національної культури УНР (м. Кам'янець-Хмельницький), обіймав посаду декана історико-філологічного факультету Українського державного університету в м. Кам'янець-Подільському (1918-1923), завідував Кам'янець-Подільським архівним управлінням (1923-1924). За ініціативою Пилипа Клименка почалося активне збереження архівів та бібліотек ліквідованих установ та покинутих шляхетських маєтків шляхом їх передачі освітнім закладам, головним чином Кам'янець-Подільському державному українському університету.

Великим досягненням пам’яткоохоронців, зокрема і П. В. Клименка, було видання журналу «Українська старовина».

Незважаючи на важке фінансове становище йому вдалося зберегти велику кількість документів, які складають на сьогодні основу архівних фондів Державного архіву Хмельницької області.

З 1924 по 1933 рр. працював у Центральному історичному архіві, Археографічній комісії ЦАУ УСРР та системі УАН. 1938 р. арештований за звинуваченням у причетності до "антирадянської буржуазної націоналістичної організації" і засуджений до позбавлення волі на 6 років з поразкою в правах на 3 роки. Звільнений з-під арешту в листопаді 1943 р.

8 липня 1955 р. закінчив свій життєвий шлях у м. Козелець Чернігівської області. У 1959 р. - реабілітований.

Враховуючи здобутки Пилипа Васильовича в галузі архівознавства, в Державному архіві Хмельницької області з 2014 року вручається премія імені Пилипа Васильовича Клименка в галузі архівознавства, історії та джерелознавства.

 

2017-12-14